Indeks: LU_20

Gost Art wino musujące wytrawne - Winnica Gostchorze

(3)
Harmonijny, wytrawny smak unikalnej kompozycji winogron odmian Pinot blanc , Riesling i Pinot Noir. Wina robione są w małych partiach, tak by jak najdłużej leżakowały na osadzie. Stworzone według francuskiej szkoły szampańskiej z polskich owoców rosnących w tradycyjnym regionie winiarskim okolic Zielonej Góry. Rocznik 2022
Cena 82,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: PHA_441

Soplica Staropolska

(2)
Soplica Staropolska skomponowana z wyrazistych esencji na orzechach włoskich, śliwkach i goździkach wzbogacona o polski miód. Jest to wódka luksusowa w eleganckiej karafce.
Cena 89,00 zł
Więcej
Dostępny
Wszystkie bestsellery
WHISKY RESZTA ŚWIATA
Reszta świata- podział whisky

WHISKY RESZTA ŚWIATA

Whisky reszta świata

Whisky produkowana jest również w innych częściach świata niezwiązanych tradycją. Są to Indie, Australia, Nowa Zelandia. Brytyjczycy kolonizując te kraje, przenieśli do nich również część swoich zwyczajów, zaszczepili miejscowej ludności kulturę picia whisky, a z czasem również jej wytwarzania. Whisky produkowana jest także w Szwecji oraz Tajwanie. Pochodzące w tych krajów whisky, choć nie cieszą się taką popularnością jak whisky szkocka, wprowadzają jednak do świata whisky powiem świeżości i są pożądane przez koneserów.

Podział regionów whisky z reszty świata

Dzięki wpływom brytyjskiego imperium kolonialnego tradycja picia i produkowania whisky została zaszczepiona w tak egzotycznych miejscach jak Indie czy Hongkong. Powodem tego jest obecnie ogromna moda na whisky single malt. Coraz silniejsze stają się marki produkowane przez destylarnie w Amrut ( w Indiach), Kavalan (na Tajwanie), Bakery Hill i New World (w Australii), Lark i Sullivans Cove (w Tasmanii).
Whisky zaczyna być dostępna na całym świecie. Z dużym powodzeniem wytwarza się ja od wielu lat w takich rejonach, dotąd niezwiązanych kulturowo z whisky. Do uznanych od lat producentów dołączyły nowe kraje, które z miejsca i z przytupem wryły się w mapę świata whisky. Destylarnie powstały nawet w tak odległych krajach jak Pakistan, Bhutan, RPA, Meksyk czy Brazylia.
Swoje single malt whisky posiadają m.in. takie kraje jak Anglia (St. Goerges), Walia (Penderyn), Francja (Glann Ar Mor), Niemcy (mają dużo destylarni m.in. Slyrs), Czechy (Hammerhead), Finlandia (Teerenpeli), Szwecja (Mackmyra), Holandia (Zuidam, Frysk Hyndner), Hiszpania (DYC), Polska (Kozuba i synowie).

Najbardziej znane regiony produkcji whisky i ich charakterystyka

Każdy z krajów i występujące tam warunki ma wpływ na produkowaną whisky. Do najważniejszych regionów zdobywających coraz większą renomę należą niewątpliwie Indie, Australia i Nowa Zelandia, Francja i Szwecja.
Większość indyjskich destylatów jest mieszana ze szkocką whisky. W Indiach najwięcej tamtejszej whisky produkują dwie destylarnie- Amrut i McDowell’s. Amrut została założona w 1948 roku, kiedyś niewielka gorzelnia aktualnie należy do największych zakładów produkujących różne trunki w Indiach m.in. whisky, gin, wódkę, rum i brandy. W destylarni wytwarzana jets także nietypowo indyjska whisky- Amrut Single Malt Whisky, została stworzona po wielu latach badań i eksperymentów. Złocisty trunek wytwarzany jest z indyjskiego jęczmienia rosnącego u stóp Himalajów, uprawia się go tradycyjnymi metodami. Aby whisky zachowała swój naturalny charakter, właściciele Amrut postanowili leżakować ją w miejscowości Bangalore mieszczącej sie na wysokości 3.000 stóp n.p.m., całkowicie rezygnujac z filtracji na zimno.
Druga indyjską destylarnią jest McDowell’s , również posiadająca w swojej ofercie jedną whisky typu single malt – McDowell’s Single Malt Whisky. Destyluje się ją w Ponda, jako jedna z niewielu whisky wytwarzana jest poza Szkocją metodą jak najbardziej  zbliżona tradycyjnie z metodą szkocką, destylaty dojrzewają w dębowych beczkach przez ponad 3 lata. Znawcy twierdzą, że whisky ta jest dość prosta i dobrze skomponowana. Wyróżnia  się lekkim, oleistym, mlecznym, jęczmiennym, ale przyjemnym zapachem. W smaku charakteryzuje się soczystym, pełnym i owocowym smakiem, finisz jest  słodki, odrobinę medyczny i rozgrzewający.
Whisky jest również produkowana w Australii i Nowej Zelandii. Kulturę picia i wytwarzania złotego trunku przywieźli Brytyjczycy, a pierwsza destylarnia Tasmania Distellery powstała w Sullivans Cove pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku z inicjatywy wielbicieli whisky. Musiało minąć wiele prób i eksperymentów, by udało się w końcu stworzyć godny uwagi i smaczny trunek. W destylarnia Tasmania używany jest najwyższej klasy australijski jęczmień i jedna z najczystszych wód na świecie.  Whisky z destylarni Tasmania określana jest jako non-peated (bez torfu),chcąc stać się ciekawą alternatywą dla przeważnie torfowej szkockiej. Ponadto w australijskich destylarniach nie stosuje się filtracji na zimno, nie barwi się whisky karmelem, ani nie dodaje żadnych substancji zapachowych do trunków. Whisky z kraju kangurów mimo krótkiej historii już zdobyła uznanie na całym świecie.
Whisky wytwarzana jest także w nieopodal znajdującej się  Nowej Zelandii, wiodąca firma Milford będąca właścicielem destylarni Willowbank Distillery. Gorzelnia powstała trzydzieści lat temu w Dunedin, produkująca wyłącznie whisky single malt 10-, 12- i 15-letnie, przypominające gatunki ze szkockiego regionu Lowlands, cechują się elegancją, delikatnym posmakiem cytrusów i lekkim finisze, są jednak lżejsze i mają mniej aromatów niż odmiany z Highlands.
Znane jest także nowozelandzkie przedsiębiorstwo Southern Distilleries, obejmujące destylarnie – The Coaster, The MacKenzie i Hokonui, w każdej z nich powstaje inna whisky. The Coaster produkuje miejscową odmianę whisky single malt, cechującą się ciemną barwą, pełnym i dymno-zbożowym smakiem, nie jest filtrowana na zimno. The MacKenzie wytwarza whisky typu blended – jasna w kolorze, nieskomplikowana, świeża, z lekkim. Z kolei w Hokonui wytwarza się trunek, który sięga historią do 1895 roku, nie można do końca go sklasyfikować jako whisky, ponieważ jego formuła bardziej przypomina likier niż klasyczny złoty trunek. Produkuje się go przez zmieszanie lokalnej whisky z miodem i miętą. Jest jasny, lekki, delikatnie dymny, o prostym składzie i łagodnym smaku dębu. Wyróżnia go również ciekawa etykieta przedstawiająca trupią czaszkę i skrzyżowane pod nią kości piszczele, na wzór pirackiej flagi. Trunek ten jest flagowym produktem Southern Distilleries.
Nie od dziś wiadomo, że whisky we Francji zdobyła większe uznanie niż rodzimy koniak Destylarnia Warenghem zaczęła produkcję francuskiej whisky. Założona przez Leona Warenghema destylarnia położona jest w Bretanii, miejsce jest związane z kulturą celtycką, a od 1900 produkuje się tu różnego rodzaju wysokoprocentowe trunki. Od końca XX wieku destylarnia rozpoczęła wytwarzanie dwóch odmian whisky - Armorik Single Malt oraz Breton Whisky W. B. blended
Szwecja znana bardziej z produkcji wódki również rozpoczęła wytwarzanie whisky, w 1999 roku grupa studentów założyła destylarnie Mackmyra, otrzymanie odpowiednich pozwoleń umożliwiło wyprodukowanie w 2001 roku dwóch rodzajów destylatu, jeden elegancki i owocowy, drugi ze specyficznym szwedzkim dymem. Te dwa trunki stanowią kwintesencję szwedzkiej whisky słodowej, które bardzo szybką się wyprzedają.
W Polsce również produkuje się whisky, gatunek Dark Whisky (V&S Luksusowa) powstający przez zmieszanie wyselekcjonowanych odmian whisky szkockiej. Produkcja odbywa się zgodnie z procedurą opracowaną przez Polmos Zielona Góra. Destylaty dojrzewają w Szkocji minimum trzy lata, mieszanka zostaje przelana do  dębowych beczek na nie dłużej i miesiąc by w kolejnym etapie zostać przefiltrowana i rozlana do butelek.
Do innych krajów produkujących whisky należy zaliczyć także m.in. w RPA (Harrier Whisky, Knights, Three Ships), Brazylię (Old Master, Chanceler) oraz Pakistan (Murree).Aktywne filtry

Indeks: CW_003

J.A. Baczewski Whisky 0.7l

(2)
Proces produkcji powstał w według oryginalnego autorskiego przepisu blendowania – powstaje w wyniku mieszania różnych rodzajów ciekawych whisky, destylowanych ze słodu jęczmiennego i ziaren innych zbóż. Whisky dojrzewa w dębowych beczkach co sprawia, że whisky Baczewskiego charakteryzuje się bursztynowym kolorem, delikatnie słodkawym i wyjątkowo gładkim...
Cena 109,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: MP_W253

PAUL JOHN SINGLE MALT BOLD

(0)
Całkowicie torfowy (ok.25 ppm) single malt, który pojawił się na rynku w 2015 roku. Skomponowany z indyjskiego 6-cio rzędowego jęczmienia a w procesie suszenia słodu wykorzystano torf ze szkockiej wyspy Islay.
Cena 272,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: MP_W254

PAUL JOHN SINGLE MALT BRILLANCE

(0)
Nietorfowa, najdelikatniejsza z całej linii Paul John whisky single malt. Skomponowana z rosnącego u podnóża Himalajów 6-cio rzędowego jęczmienia i dojrzewa na Goa w beczkach po bourbonie. 
Cena 262,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: MP_W256

PAUL JOHN SINGLE MALT CASK PEATED

(0)
Silnie torfowa whisky dojrzewająca na Goa w beczkach po bourbonie i butelkowana bez rozcieńczania wodą w wersji cask strength. Torf wykorzystywany w tej kompozycji jest sprowadzany ze Szkocji.
Cena 379,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: MP_W312

ARMORIK CLASSIC

(0)
Klasyczny single malt bez określenia wieku dojrzewający w świeżych beczkach po bourbonie by zyskał słodycz i po sherry Oloroso dla nadania owocowości i złożoności.
Cena 209,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: MP_W314

ARMORIK DERVENN

(0)
Jedna z najnowszych odsłon destylarni Armorik. Dervenn to w bretońskim dialekcie „dąb” i ta whisky dojrzewała 5 lata w beczkach właśnie z dębu bretońskiego.
Cena 325,00 zł
Więcej
Dostępny