Rok 1978. Uruchomiono seryjną produkcję samochodu FSO Polonez. W Poznaniu otwarto pierwszy nocny sklep, a Telewizja Polska wyemitowała pierwszy odcinek serialu Noce i dnie. Był to także rok, w którym twórcy whisky Glenmorangie przelali swój trunek do beczek i szczelnie je zamknęli. W tych samych beczkach leżakowało wcześniej znakomite francuskie wino Bordeaux. Po 19-latach whisky zdecydowano poddać dodatkowemu leżakowaniu i tak po 34 latach powstało Glenmorangie Pride 1978.
Limitowana edycja zawiera 700 karafek, ponieważ zachowano jedynie 5 beczek whisky single malt, czyniąc ją niezwykle rzadkim okazem. Koszt pojedynczej przyjemności to 3400 funtów. Za oprawę graficzną luksusowej kolekcji odpowiedzialny jest Idris Khan, który także urodził się w 1978 roku. Khan o współpracy z Glenmorangie mówi w samych superlatywach.
Wizytę w destylarni określił jako hipnotyzującą i niezwykle inspirującą do dalszej pracy. Stworzył on album fotografii zatytułowany „Disappearing Casks”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza zanikające beczki. Małe fotografie towarzyszą każdej sprzedanej butelce. To ciekawy pomysł, ponieważ podczas gdy jeden z elementów współpracy będzie tracił na wartości (spożywany), to wartość drugiego z czasem może wzrosnąć.
Glenmorangie Pride 1978 ma słodki, leśny zapach, z nutą toffi, marcepanu i wiśni. Smak suszonych owoców, goździków, cynamonu i eukaliptusa. Finisz określany jest jako cudownie słodki, przypominający mleczną czekoladę. Zawartość alkoholu to 47,5%. Czy kogoś jeszcze trzeba zachęcać?
Whisky sprzedawane jest w pięknej kryształowej karafce, zaprojektowanej przez Laurence Brabant’a, znanego z oryginalnych pomysłów. W zestawie jest również eleganckie drewniane pudełko – dzieło holenderskiego projektanta.
Dr Bill Lumsden – Dyrektor destylacji w Glenmorangie, wierzy, że jest to jego najbardziej wykwintne dzieło, które docenią miłośnicy whisky na całym świecie. Swoje działania określił jako eksperymenty, ponieważ uważa, że tworzenie whisky to tylko w 10% nauka. Reszta to sztuka.
Eksperyment należy uznać za jak najbardziej udany, a Glenmorangie Pride 1978 to prawdziwe dzieło sztuki.
W Salonie ELUXO dostępne są inne dzieła Dr Billa Lumsdena, m.in. 18-letnia single malt