Glenmorangie Allta – pierwsza szkocka z dzikich drożdży.
Glenmorangie wypuścił whisky stworzoną przy użyciu lokalnego szczepu drożdży, w ramach serii Private Edition. Glenmorangie Allta jest uważana za pierwszą szkocką whisky wyprodukowaną przy użyciu dzikiego szczepu drożdży. Allta – tłumaczona z języka szkockiego gaelickiego, oznacza „dziki”. Mówi się, że szczep nazwany Saccharomyces diaemath został odkryty przez Billa Lumsdena, kierującego destylacją whisky w Glenmorangie. Drożdże te zostały zidentyfikowane na kłosie jęczmienia znajdującym się w pobliżu gorzelni w Tain. Dzikie drożdże uprawiano na polach jęczmienia, a następnie rozmnażano w laboratorium, tak aby można było je wykorzystać podczas procesu fermentacji. Według doktora Lumsdena, drożdże Saccharomyces diaemath nadają bardziej kwiatowe, bujne nuty do whisky Glenmorangie. Alkohol ma więcej aromatów ziołowych, owocowych i gruszowych.
Po około ośmiu latach dojrzewania, głównie w beczkach po bourbonie (pierwszego i drugiego napełnienia), Glenmorangie Allta cechuje się aromatem goździków i fiołków parmeńskich, pieczonego chleba, bardzo delikatnej wanilii z nutami krówek oraz syropu pomarańczowego z lekko drożdżowym tłem na podniebieniu.
Jako jeden z trzech składników stosowanych w produkcji szkockiej whisky, obok jęczmienia i wody, drożdże zawsze były kluczowym elementem szkockiej whisky. Przez lata jego wpływ na smak był nieco pomijany, z naciskiem na inne aspekty wytwarzania whisky. Niepodważalnie, odgrywają jednak one istotną rolę w tworzeniu smaku. Większość destylarni wykorzystuje drożdże destylacyjne, których podstawową cechą ma być jak największa wydajność. Mniej wydajne szczepy, mogą za to wzbogacić smak ostatecznego produktu, pod warunkiem, że są odpowiednio wkomponowane w proces produkcji.
Słynny znawca whisky i pisarz, Michael Jackson, w swojej książce World Guide to Whisky (1987), stwierdził, że destylarnia Glenmorangie posiada specjalny szczep drożdży. Lumsden, który ma doświadczenie w fizjologii drożdży i był w tym momencie kierownikiem destylarni, postanowił zacząć je uprawiać w Glenmorangie. Destylarnia rozpoczęła wprowadzanie nowego szczepu do procesu produkcyjnego około 2010 roku, chociaż w większości produktów, nadal stosuje się drożdże przemysłowe.
Glenmorangie Allta stanowi dziesiątą już odsłonę serii Private Edition. Poprzednie edycje obejmowały Glenmorangie Ealanta (2013), Glenmorangie Tusail (2015) oraz Glenmorangie Spìos (2018). Nowa whisky od Glenmorangie dostępna jest w sprzedaży od 29 stycznia. Kosztuje 79 GBP za butelkę o pojemności 700 ml i mocy 51,2 %.