Wystawienie wina na działanie tlenu i umożliwienie oddychania pomaga w uwolnieniu aromatów i otwarciu bukietu. Proces ten daje szansę „odetchnięcia” i ukazania szerszego spektrum aromatów, usunięcia nieprzyjemnych zapachów mogących być efektem redukcji z powodu małego dopływu tlenu do wina w butelce oraz złagodzenia agresywności jego tanin.
Dlaczego wino musi oddychać? Czy w ogóle musi oddychać? Z pewnością ekspozycja na powietrze zmienia wino. Jednak korzyści płynące z dekantacji lub napowietrzania wina nie są powszechnie uzgodnione. Wraz ze zmianą świata wina, zmieniła się także potrzeba i przyczyny dekantacji.
Podobnie jak w przypadku parowania żywności, decyzja, by pozwolić winu oddychać, nie powinna ściśle podążać za czerwono-białą linią podziału. Wiek wina i odmiana winogron są lepszymi wskaźnikami tego, czy wymagane jest pewne przygotowanie. Niektórzy z uporem twierdzą, że dekantacja wina nie przynosi żadnych korzyści, a wirowanie w szkle to wszystko, czego potrzeba. Inni eksperci uważają natomiast, że nawet niewielkie utlenianie pozbawia wino pożądanych aromatów.
Może się jednak okazać, że dekantacja wina, wystawienie go na działanie tlenu, nawet bezpośrednio przed piciem, może pomóc uwolnić aromaty i otworzyć bukiet, zwiększając ogólną radość z wina i docenienie jego niezliczonych postaci.
Dekantacja
Zanim jednak przejdziemy dalej, przedstawić trzeba sam termin. Dekantacja jest terminem chemicznym, oznaczającym zlanie substancji znad zanieczyszczeń. Najprościej rzecz ujmując, dekantacja jest to przelanie wina do dekantera, czyli specjalnie do tego przygotowanego naczynia. Wino należy odstawić na dzień, do opadnięcia osadu, a następnie przelać je do karafki. Specjaliści od dekantacji wina używają również świecy, która ma na celu oświetlenie szyjki butelki od spodu w trakcie przelewania, co pozwala zatrzymać osad przed wpadnięciem do kieliszka.
Czym dekantować wino?
Wino dekantujemy do karafki. Nie każda jednak jest odpowiednia. Odpowiednia konstrukcja dekantera pozwala nam na uzyskanie optymalnych walorów wina. Do win czerwonych stosuje się karafki szerokie, umożliwiające większy kontakt wina z powietrzem. Natomiast do win białych czy też różowych lub musujących optymalne będą wąskie naczynia.
Wino czerwone – dekantacja
Wino czerwone dekantowane jest znacznie częściej niż białe, jednak nie wszystkie czerwone wina czerpią korzyści z dekantacji. Pinot Noir lub Zinfandel to przykłady, które jedynie w niewielkim stopniu poprawiają się, jeśli nie w ogóle. Większe, młodsze, bardziej taninowe odmiany mogą się otworzyć, gdy zostaną zdekantowane. Dzięki temu wino się napowietrza i „starzeje”. Bardzo stare czerwone wina nie koniecznie muszą być poddawane temu procesowi, ale mogą odnieść korzyść z otwarcia butelki i pozostawienia jej na chwilę przed piciem.
Grona czerwone, zazwyczaj te z Doliny Barossa, rozwijają się bardzo dobrze, dekantując przez około dwie godziny. Jeszcze bardziej taniczny Nebbiolo, zwłaszcza z regionu Barolo we Włoszech, może skorzystać z kolejnej godziny w karafce.
Starzejące się czerwone wina utworzą osad w miarę dojrzewania. Jest to całkowicie naturalne i wynika z tanin i innych ciał stałych w winie, które stopniowo osiadają wraz z wiekiem wina. Ponieważ taniny często mogą być gorzkie, obecność tego osadu w starym czerwonym winie może wskazywać, że wino będzie gładsze i bardziej zintegrowane. Sekret polega na tym, aby utrzymać ten osad z dala od wina po rozlaniu. Najlepszym sposobem jest postawienie butelki pionowo (przez co najmniej 6 godzin przed podaniem). Następnie delikatnie wylej wino z butelki do karafki, zatrzymując się, gdy tylko pod koniec pojawi się osad.
Jeśli posiadasz stare czerwone wino z dużą ilością osadu, spróbuj wlać je przez papierowy filtr do kawy. Utrzymuj jednak porcję wylaną przez filtr osobno od tej wylanej z butelki, ponieważ mogą się one różnić w smaku i charakterze.
Wino białe – dekantacja
Podczas gdy podział na czerwone i białe nie jest dobrym wyznacznikiem tego, czy wino potrzebuje czasu na „otworzenie się” lub oddychania, większość białych win nie wymaga dekantacji.
Niektóre pełne, bardziej dojrzałe białe wina, takie jak Chardonnay, zwłaszcza z regionu Burgundii, mogą czerpać korzyści z napowietrzenia. Niektóre z tych starszych, mogą pokazywać aromaty, które są wynikiem procesu produkcji wina, ale są mniej atrakcyjne – zgniła winorośl, szparagi.
Pół godziny dekantacji otworzy wino i straci ono zapach niektórych z tych wtórnych aromatów, pozwalając owocom i wszystkim nutom dębowym lśnić.
Inna korzyść z dekantacji
Oprócz uwolnienia pełnego bukietu i aromatów wina, niezaprzeczalnymi zaletami dekantacji jest pokazanie najbardziej niedocenionych walorów wina, obserwacji jego kolorów. Karafka, szczególnie na białym obrusie, może odsłaniać rubinowe barwy dojrzałego czerwonego wina lub złote miodowe kolory najlepszych dojrzałych białych win, takich jak francuskie Burgundy i stare Rieslingi.
Podawać z karafki czy bezpośrednio z butelki?
Kiedy zdekantujesz wino, nie ma powodu, dla którego nie możesz wlać go z powrotem do oryginalnej butelki (bez jakiegokolwiek osadu). Jest to szczególnie przydatne, jeśli bierzesz butelkę na przyjęcie lub do restauracji. Jeśli martwisz się o pozostawienie wina wystawionego na działanie powietrza w szyjce butelki (na przykład bardzo stare wino, na które może mieć negatywny wpływ ekspozycja na tlen), oto wskazówka. Włóż kilka szklanych kulek do butelki, aż poziom wina podniesie się do krawędzi butelki dla win zakręcanych lub aż pod korek dla tych zakorkowanych. Stworzy to hermetyczne uszczelnienie zapobiegające dalszym zmianom spowodowanym ekspozycją powietrza. Po prostu upewnij się, że kulki są nieskazitelnie czyste, bez śladów detergentu lub innych materiałów na ich powierzchni.
Otwieranie butelki aby pozwolić mu „pooddychać”
Niektórzy ludzie otwierają butelkę czerwonego wina i mówią „pozwólmy mu pooddychać”, pozostawiając butelkę wyprostowaną. Jest to jednak całkowicie bezużyteczny element. Tylko maleńka porcja na górze wina wejdzie w kontakt z powietrzem, ma to niewielki lub żaden wpływ na aromaty lub smaki. Cały sens dekantacji polega na wystawieniu jak największej ilości wina na powietrze, gdzie tlen może wykonać swoją pracę, pomagając poprawić – lub w niektórych przypadkach, takich jak bardzo stare wina – zniszczyć wino. Więc następnym razem, gdy ktoś otworzy butelkę z tymi słowami warto zaproponować mu przeczytanie tego wpisu.
W naszym sklepie internetowym posiadamy szeroki wybór różnego rodzaju szkła kryształowego w tym karafek z najwyższej jakości szkła kryształowego. Jeśli jesteście fanami win, zachęcamy do dokonania zakupu już teraz. Posiadamy wzory zarówno klasyczne jak i bardziej ekstrawaganckie. Dzięki ręcznej produkcji, szkło kryształowe tworzy efektowne rozszczepienie światła, nadając produktom niepowtarzalny, niesamowity wygląd. Stają się one dzięki temu idealnymi ozdobami każdego domowego barku. Kryształowe karafki zakupić można tutaj: karafki kryształowe.