Amaretto to bardzo popularny składnik wielu koktajli. Likier znany jest ze swojej charakterystycznej kwadratowej butelki, jak i ze smaku. Przedstawiamy 5 ciekawych faktów, których prawdopodobnie nie znaliście.
1.
Za Amaretto stoi historia miłosna. Likier swoją historię rozpoczął w Saronno w 1525 roku. Bernardino Luini, który był uczniem Leonarda Da Vinci, miał za zadanie wykonać fresk w kaplicy poświęconej Maryi Dziewicy. Usilnie potrzebował modelki, która miała stanowić dla niego wzór. W tym celu wybrał młodą, świeżo owdowiałą kobietę (niektóre źródła podają, że także późniejszą ukochaną), która w podzięce za uwiecznienie jej na malowidle, obdarowała go buteleczką bursztynowego likieru o silnym aromacie, zrobionego na bazie spirytusu i migdałów. Mieszkańcy Saronno likier ten nazwali „Amaretto”.
2.
Pod koniec XVIII wieku tajna formuła stała się własnością rodziny Reina, która nadal produkuje likier amaretto Disaronno „Originale” – napar z pestek moreli, alkoholu, spalonego cukru (stąd głęboki bursztynowy kolor) i siedemnastu wybranych ziół i owoców.
3.
Butelka Amaretto była pokazywana na wystawie włoskiego artysty Gianmarii Buccellati w Luwrze w 2000 r., jako obiekt będący synonimem XX wieku.
4.
Amaretto jest napojem hollywoodzkim preferowanym przez Vivienne Westwood i Sadie Frost. Likier był także ulubieńcem Marlona Brando, który zagrał Vito Corleone w Ojcu Chrzestnym. W tym samym czasie, kiedy nakręcony został słynny film, zadebiutował drink Godfather, który można znaleźć na oficjalnej liście koktajli IBA (International Bartenders Association). Przepis na drink jest bardzo prosty. Składa się z dwóch składników: szkockiej whisky oraz amaretto.
5.
Nazwa likieru jest przewrotna, ponieważ wywodzi się od włoskiego słowa „amaro”, co znaczy dosłownie „gorzki”, a zupełnie nie oddaje charakteru Amaretto. Samo Amaretto nie jest jednak tym samym co Amaro, który jest kolejnym włoskim likierem z dodatkiem ziół.