

Wiodący dom szampański Maison Ruinart wprowadzi na rynek nowe ekologiczne opakowania dla swoich R, R vintage, Rosé i Blanc de Blancs cuvée. Opakowania te nie zawierają tworzyw sztucznych, nadają się w 100% do recyklingu i są dziewięć razy lżejsze niż dotychczas.
Nowe opakowanie nie wykorzystuje tworzyw sztucznych i w pełni nadaje się do recyklingu, ponieważ jest wykonane z naturalnych włókien drzewnych pochodzących z “europejskich lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju”. Według producenta opakowanie działa jak “druga skóra” wokół butelki.
Opracowane we współpracy z Pusterlą przy użyciu papieru od Jamesa Croppera, lekkie opakowanie jest formowane tak, by dopasować się do konturów butelki. Mówi się, że wymiana opakowań na “Second Skin” pozwoli na zmniejszenie śladu węglowego opakowania o 60% w porównaniu z poprzednią generacją.
Powłoka jest również wolna od krawędzi dzięki procesowi cięcia konturów strumieniem wody pod ciśnieniem – jest to technika opracowana specjalnie dla Ruinart. Opakowanie zamyka się dzięki zastosowaniu zapięcia zatrzaskowego formowanego bezpośrednio na pudełku.
Papier niepowlekany ma szorstki wygląd, który został stworzony, aby przywołać na myśl Crayères, historyczne piwnice Runiart. “Opracowanie tej faktury było osiągnięciem technologicznym, które było możliwe dzięki finezji i głębi wytłoczonego detalu”, wyjaśnia marka.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji, dom szampański rozważał siedem różnych prototypów. Ruinart twierdzi, że nowa skrzynka jest ultra lekka (dziewięć razy lżejsza od istniejącej) i całkowicie nadająca się do recyklingu.
Frédéric Dufour, prezes Maison Ruinart, powiedział: ” Przy pomocy nowego opakowania Maison Ruinart potwierdza swoją pionierską rolę w Szampanii oraz swoje ambicje w zakresie odpowiedzialności społecznej i ekologicznej.” “Ten przełomowy projekt jest wyrazem zdecydowanego zaangażowania firmy Maison w bardziej zrównoważony rozwój opakowań na wszystkich etapach rozwoju i marketingu naszych produktów, od pielęgnacji winorośli do doświadczeń konsumenckich”.
Nie pierwszy raz Szampan ze stajni Moët Hennessy wypróbowuje ekologiczne opakowania. W 2015 r. Veuve Clicquot wprowadził na rynek biodegradowalne pudełko, częściowo wykonane z odpadów winogronowych, które zostało zainspirowane wcześniejszą koncepcją limitowanej edycji opakowań upominkowych – bardzo podobnych do nowych opakowań Ruinart – wykonanych ze skrobi ziemniaczanej i papieru z recyklingu. Na początku miesiąca Moët Hennessy ogłosił również, że do końca roku wszystkie jego winnice będą “wolne od pestycydów”.
Nowe przyjazne dla środowiska opakowanie szampana Ruinart zostanie w pełni zaprezentowane w czerwcu 2020 r. w trakcie targów VivaTech w Paryżu i będzie stopniowo wprowadzane do obrotu w Europie Zachodniej pod koniec roku.