

Co roku Glenmorangie wypuszcza ekskluzywną whisky z serii Bond House No. 1. W tym roku dostaniemy 23-letniego single malta pod nazwą The Glenmorangie Grand Vintage 1996.
W 1843 roku William Matheson zakupił dla swej destylarni najwyższe w całej Szkocji alembiki, czym dał początek marce Glenmorangie. Już wtedy było wiadomo, że twórcy single malta z Tain mierzą w najwyższej jakości trunki, nawet znacznie wyższym kosztem produkcji. Dziś, po niemal 180 latach, szkocka marka wypuszcza kolejny ekskluzywny produkt.

Zdjęcie dzięki Moet Hennessy
Grand Vintage 1996 od Glenmorangie
Kolekcja Bond House No. 1 wzięła swoją nazwę od 19-wiecznego magazynu o tej nazwie, który teraz służy jako imponujących rozmiarów destylarnia.
Od początku swojej działalności przedsiębiorstwo tworzy jedynie single malty. Nie inaczej jest i tym razem. W tym roku szkocka firma zdecydowała się wypuścić 23-letniego malta. Przedsiębiorstwo zdecydowało się wybrać do dojrzewania specjalne beczki burbonowe: The Glenmorangie Grand Vintage 1996.
Choć zwykle dokładna specyfikacja beczek do dojrzewania po burbonie nie ma większego znaczenia, inaczej jest w przypadku Szkotów, którzy przywiązują do tego dużą uwagę. Firma w notce prasowej opowiada o najlepszym drewnie beczkowym na północnych stokach gór Ozark w Missouri w USA. Dowiadujemy się, że wolno rosnące drewno było wstępnie wypełnione bourbonem przez cztery lata po delikatnym wysuszeniu.
Grand Vintage 1996 został zabutelkowany jako 43-procentowy trunek w 2019 roku. Jest indywidualnie numerowany i pakowany w pudełko dębowo-miedziane.
Bill Lumsden, dyrektor destylacji w Glenmorangie, powiedział:
„Glenmorangie Grand Vintage Malt 1996 cudownie pokazuje, jak możemy zrealizować nasze najbardziej niezwykłe marzenia. Najstarsza whisky, jaka kiedykolwiek dojrzewała w naszych beczkach. Jej świeże, kwiatowe aromaty i luksusowo kremowe smaki są wspaniale podkreślone z wiekiem”.
Wyjątkowy smak ekskluzywnej whisky
Jakie w smaku jest Grand Vintage 1996? Według producenta konsystencja trunku prowadzi do wybuchu owoców cytrusowych, takich jak cytryny i pomarańcze, kontrolowanych przez delikatną nutę wanilii. Daje się też wyczuć smaki imbiru, słodkiej chilli, a to wszystko przeszyte jest aromatem dębu.
To nie pierwszy raz, gdy Szkoci wypuszczają ekskluzywną whisky o niezwykłym smaku i pochodzeniu.
W naszym sklepie znaleźć można m.in. Glenmorangie Signet oraz najdroższą whisky szkockiego producenta: Glenmorangie Pride 1978. Choć jedna butelka kosztuje ponad 23 tysiące złotych, nieliczni, którzy spróbowali tego wybitnego trunku, mówią, że jest warta swej ceny. Czy Grand Vintage 1996 również będzie stała na najwyższym poziomie?