

Szef Diageo, jednego z największych producentów alkoholi na świecie, ma nadzieję na zelżenie srogich ceł na alkohole. Przed nami debiut wiśniowej edycji whisky Rock Island. Również prestiżowa firma tworząca unikalne szampany Veuve Clicquot zaprezentowała wyjątkowy projekt.
Początek sierpnia pokazał, że to może być naprawdę mocny miesiąc pełen świetnych debiutów i prezentacji. Poprzeczka została zawieszona wysoko. Oto co przyniosły ostatnie dni.
Rock Island Sherry Edition
Douglas Laing od lat słynie z wypuszczania ekskluzywnych trunków. W naszym sklepie można znaleźć choćby 25-letniego Big Peata. Teraz szkocka firma wypuszcza nową whisky.
Rock Island Sherry Edition, bo o niej mowa, to blended malt wypuszczony nie bez znaczenia 5 sierpnia, bo właśnie wtedy jest dzień ostrygi. Rock Island wcześniej było znane jako Rock Oyster (oyster – ostryga). Włdarze rodzinnej firmy twierdzą też, że wyjątkowy aromat morskiego, dymnego słodu mieszanego doskonale komponuje się z owocami morza.
Do dojrzewania użyto beczek z czterech szkockich wysp: Islay, Arran, Jura i Orkney. Rock Island Sherry Edition może poszczycić się 46,5% zawartością alkoholu.
Niepowtarzalny Veuve Clicquot
Szkocka whisky to nie jedyny debiut w ostatnich dniach. Również Madame Clicquot ma dla was coś wyjątkowego.
Znana jako “Wielka Dama Szampana” wdowa Clicquot była jedną z pierwszy busineswoman w historii. W wielu zaledwie 27 lat zmarł jej mąż, a ona sama przejęła prowadzenie domu szampana, który produkował po 100 tys. butelek tego wybitnego trunku rocznie.
Dzisiaj francuska marka oddaje hołd legendarnej Madame. We współpracy z firmą Baccarat Veuve Clicquot stworzyło szampana La Grande Dame w wyjątkowym opakowaniu. Wyjątkowości całemu projektowi nadaje fakt, że trunki sprzedawane są w specjalnych kałamarzach. Każdy z nich został stworzony z jednego bloku kryształu. Praca nad każdym kałamarzem trwała ponad 2 lata i poświęcono ponad 1000 godzin na formowanie wyjątkowego opakowania. Gratkę dla fanów szampana stanowić będzie fakt, że powstało zaledwie 15 takich kałamarzy.
W każdym z kałamarzy Veuve Clicquot ma znaleźć się 6 dobrze znanych szampanów La Grande Dame.
Diageo wierzy w obniżenie ceł na whisky
Diageo, producent m.in. Johnnie Walkera, Guinnessa i Baileys, ma nadzieję, że opłaty celne za alkohole zostaną obniżone. W październiku poprzedniego roku USA wprowadziło 25-procentowe cło na importowanie szkockich single maltów. Była to odpowiedź na kłótnie między Stanami a Europą w sprawie produkcji samolotów.
Choć sprawa może wydawać się dziwaczna, bo też dlaczego whisky miałoby cierpieć na kłótniach pomiędzy Airbusem a Boeingiem? Nie mniej jednak whisky dostało srogie opłaty celne, a na tym najmocniej ucierpiało właśnie Diageo.
Odkąd wprowadzono cło, eksport szkockiej whisky do USA zmalał o 30% (dane od Scotch Whisky Association – SWA). Od miesięcy włodarze brytyjskiego producenta lobbują jednak nad zniesieniem ceł i jak wierzy Ivan Menezes, dyrektor generalny spółki, wkrótce mogą osiągnąć cel.
Byłoby to niemałe osiągnięcie na 200. rocznicę powstania Johnnie Walkera. Czy już wkrótce Ameryka znów otworzy się na szkocką whisky?