

6,2 miliona dolarów hongkońskich – właśnie tyle kosztowała butelka 55-letniej whisky Yamazaki, tym samym ustanawiając rekord w sprzedaży aukcyjnej. GlenDronach stworzyło szkocką specjalnie z okazji premiery filmu, a Salcombe pokazuje efekty współpracy ze znanym szefem kuchni.
W ostatnich dniach nie brakuje u nas rekordowych sum. W czwartek pisaliśmy o dużych pieniądzach, które Diageo przeznaczyło na zakup Aviation Gin, a dziś mamy informację o rekordowej kwocie za japońską whisky.
Yamazaki za 3 miliony
W piątek podczas aukcji alkoholowych Fine & Rare Wine and Whisky w Bonhams w Hongkongu doszło do rekordowej transakcji. 55-letnia butelka japońskiej whisky Yamazaki została sprzedana za 6,2 miliona dolarów hongkońskich (ok. 2,98 mln złotych).
Jeszcze przed startem aukcji było wiadomo, że Yamazaki będzie sprawcą największego zamieszania. Eksperci szacowali, że 55-letnia butelka może być warta 580 000 – 780 000 HK, ale rzeczywistość zdecydowanie przekroczyła oczekiwania, bo butelka została sprzedana za 10 razy tyle.
Yamazaki 55 years jest najstarszą japońską whisky dostępną na rynku. Dojrzewała ona w beczkach dębu Mizunara i białego dębu od 1964 roku. Daniel Lam, dyrektor domu aukcyjnego Bonhams, powiedział:
“Oszałamiająca cena to krok milowy dla rynku zbytu japońskiej whisky, potwierdzenie, że kolekcjonerzy są zdeterminowani, aby posiadać to, co branża oferuje najlepszego”.
Poprzedni rekord został ustanowiony w londyńskim Sotheby’s w marcu tego roku. Butelka 52-letniej Karuizawy Zodiac Rat 1960 kosztowała 363 tysiące funtów (po dzisiejszym kursie ok. 1,76 mln złotych).
GlenDronach Kingsman Edition 1989 Vintage
18 września do kin trafi nowy film z serii Kings’ Man. Pierwsza Misja, bo taki podtytuł nosi, będzie prequelem poprzednich dwóch filmów. Co to ma wspólnego z alkoholem?
Destylarnia GlenDronach z tej okazji stworzyła wyjątkową szkocką. Kingsman Edition 1989 Vintage to whisky, która powstała w kooperacji z Matthew Vaughnem, reżyserem ekranizacji.
Podobnie było w 2017 roku, gdy do kin trafił poprzedni film ze szpiegowskiej serii. Wtedy powstała Kingsman Edition 1991 Vintage. Edycja z 1989 roku została zainspirowana najstarszą whisky ze szkockiej destylarni. W 1913 roku zabutelkowano 29-letnią szkocką.
Według przedstawicieli domu whisky trzech przyjaciół kupiło właśnie ten trunek przed wyprawą na I WŚ, obiecując sobie, że otworzą swoje butelki dopiero po powrocie z wojny. Jednakże żywy powrócił tylko jeden z nich, a butelki pozostały nieotwarte i zostały ofiarowane destylarni. Rzekomo butelki wciąż są zamknięte.
Butelka trafi do sprzedaży od 1 września. Powstały zaledwie 3052 butelki.
Restless gin
Angielski producent alkoholu Salcombe Distilling Co połączył siły z Niallem Keatingiem, znanym szefem kuchni (dwie gwiazdki Michelin). Wspólnie stworzyli oni nowy gin z serii Voyager nazwany Restless.
To już piąty gin z serii podróżniczej. Każdy z poprzednich również powstawał z renomowanymi kucharzami. Każdy z nich ma też oddawać indywidualną osobowość i charakter szefów kuchni.
Piąta edycja odwołuje się do azjatyckiej kuchni, którą uwielbia Niall Keating. Powstało zaledwie 3500 butelek tego wyjątkowego trunku.