

Na początku października mamy kilka dobrych wieści ze świata alkoholi. Nie dość, że wreszcie dostajemy nowe butelki Balvenie i Benromach, to okazuje się, że producenci zaczynają planować nowe inwestycje po uporaniu się z kryzysem.
Na początek jednak debiuty. W poniedziałek skupiliśmy się na irlandzkiej whiskey, więc dzisiaj wracamy na wzgórza Szkocji.
Balvenie z 21 beczek
Seria Tun 1509 to prawdopodobnie najbardziej znana partia butelek od szkockiej destylarni Balvenie. Wypuszczana raz do roku butelka przyciąga entuzjastów niezwykłych miksów whisky. Nie inaczej będzie w tym roku.
The Balvenie Tun 1509, Batch 7 łączy w sobie whisky dojrzewające w beczkach po sherry i amerykańskim burbonie. Dojrzałe trunki przez 3 miesiące przechodził etap łączenia.
W rezultacie powstała whisky, która ma mieć wyczuwalne smaki „kandyzowanej skórki pomarańczy, dębowej wanilii, plastra miodu, prażonych orzechów laskowych z dodatkiem pikantnego imbiru i gałki muszkatołowej”.
Każda butelka tej wyjątkowej whisky od Balvenie jest pakowana razem z wykresem, który objaśnia szczegóły składowe 7 partii Tun 1509. Nowy trunek ma aż 52,4% zawartości alkoholu. Dostępny ma być już w tym miesiącu.
Najstarszy Benromach z serii
Destylarnia ze Speyside właśnie wypuściła 21-letnią whisky. Jest ona najstarszą butelką w sztandarowej serii Benromach nazwanej Cask Strength Vintage and Peat Smoke.
Seria liczy też 10-letnią i 15-letnią butelkę Benromacha. Najnowszy trunek dojrzewał tylko i wyłącznie w pierwszym napełnieniu beczek po sherry i burbonie.
43% zawartości alkoholu, aromat sherry, cytrusów, imbiru i dębu z lekko zadymioną kompozycją – to właśnie ma czynić wyjątkową najnowszą produkcję od szkockiej destylarni.
Inwestycje w produkcję whisky
Na koniec mamy informację o dwóch nowych destylarniach, które powstaną w Szkocji. Jedną z nich jest The Wolfcraig Distillery, która powstanie niedaleko miasta Stirling z inicjatywy byłego szefa Whyte & Mackay Michaela Lunna. W skład inwestycji ma wchodzić destylarnia, interaktywne, skupione na edukacji centrum turystyczne, prywatny pokój, gdzie będzie można spróbować najlepszych wyrobów i ekskluzywna restauracja. Wolfcraig ma zostać otwarty latem 2022 roku.
Wkrótce powstanie też 8 Doors Distilery, czyli nowa, najbardziej na północ wysunięta destylarnia Szkocji. Zostanie ona wybudowana w John O’Groats na północnym wybrzeżu z inicjatywy Kerry i Dereka Campbellów.
Destylarnia ma zostać otwarta w 2021 roku, ale już dzisiaj każdy może stać się właścicielem pierwszych edycji whisky z 8 Doors Distillery.