

Za nami już połowa października, więc czas na ciepłą herbatę, dobry trunek, kocyk i… Muminki. Tak właśnie pomyśleli ludzie z finlandzkiej destylarni Kyrö. Piszemy też o zmianach w Glengoyne, szczególnej butelce Midletona i wyróżnieniach dla szkockich whisky.
W poniedziałek pisaliśmy wyłącznie o wydarzeniach na wyspach brytyjskich, więc dzisiaj zaczynamy od podróży na północ Starego Kontynentu, a konkretnie do Finlandii.
Charytatywne Muminki
Okazja jest bowiem szczególna, bo nieczęsto się zdarza, by Muminki pojawiały się na blogu skupiającym się na pisaniu o alkoholach. Dzisiaj jednak mamy tę frajdę.
Wszystko za sprawą finlandzkiej destylarni Kyrö, która postanowiła rozpocząć współpracę z firmą stojącą za serią książek o ulubieńcach fińskich dzieci.
By celebrować 75. rocznicę wydania przez Tove Jansson pierwszej książki z przygodami Muminków, Kyrö stworzy edycję limitowaną żytniej whisky o nazwie Moominpappa’s Bounty of the Sea.
Na etykietach pojawią się bohaterowie książek Jansson. Łącznie powstanie 6 butelek, które trafią na aukcję charytatywną i będą wystawiane parami. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na kampanię Our Sea skupiającą się na ochronie Bałtyku i jego dziedzictwa.
Muminkowe whisky dojrzewały w muminkowych beczkach przez 3 lata. Pierwsze dwie butelki już trafiły na aukcję.
Rebranding Glengoyne
Szkocka destylarnia Glengoyne zdecydowała się na zmianę designu swoich single maltów. Nowy outfit ma być szlachetny, nowoczesny i w 100% nadający się do recyklingu.
Producent z południowo-zachodniego krańca Highland zdecydował, że rebranding dostaną sztandarowe serie destylarni: 10-letnia, 12-letnia, 18-letnia, 21-letnia, 25-letnia i 30-letnia whisky.
Nowa stylizacja będzie ciemniejsza z motywami miedziowymi oddającymi barwy alembików. Niemal całe materiały na produkcję opakowań będą pochodziły z okolic destylarni i będą w całość recyklingowalne.
Ostatnie słowo szefa
W czerwcu Brian Nation odszedł ze stanowiska master destylera Midletona po 23 latach pracy w irlandzkiej destylarni. Właśnie poznaliśmy jego ostatni projekt: edycję 2020 kolekcji Midleton Very Rare.
37. edycja corocznej serii została wybrana przez Nationa podczas jego ostatnich dni na stanowisku. W serii znajdą się whiskey od 13 do 35 lat, dojrzewające w beczkach z amerykańskiego dębu po burbonie.
Szkockie nagrody
Na koniec wracamy do Szkocji, gdzie rozdano nagrody Scotch Whisky Masters 2020. Wszystko odbyło się za pomocą Skype’a.
Rywalizację podzielono na 19 kategorii. Łącznie wyróżniono aż 30 butelek szkockiej. Jednym z największych wygranych była destylarnia Distell. Nagrodzono też m.in. Glengoyne, Chivas Regal, Highland Park i Benromach. Wszystkich zwycięzców można znaleźć tutaj.