

Poniedziałek zaczynamy od Ardbega, czyli popularnej marki whisky należącej do Moet Hennessy. Następnie skupimy się na ekologicznym podejściu do tworzenia alkoholi, które jest coraz mocniej promowane. Będzie też o wyborach prezydenckich w USA, które wpłynęły nawet na alkoholową branżę.
Whisky wciąż dostarcza kolejnych newsów. Po zeszłotygodniowej podróży do dalekiej Azji dziś wracamy na ulubioną szkocką wyspę Islay.
Ardbeg na cześć menedżera
Naszą porcję informacji zaczynamy od Ardbega. Szkocka destylarnia single maltów postanowiła wypuścić nową butelkę, która oddaje hołd Mickey Headsa.
Mickey Heads był przez 13 lat menedżerem destylarni z wyspy Islay. W październiku 2020 roku zdecydował się przekazać władzę Colinowi Gordonowi i odejść na emeryturę. By oddać cześć długoletniemu zarządcy, Ardbeg stworzył butelkę o nazwie Arrrrrrrdbeg!
Whisky dojrzewała w beczkach po żytniej whisky (co jest zupełną nowością dla szkockiego producenta). Każda butelka ma 51,8% zawartości alkoholu. Nowy single malt będzie dostępny jedynie dla członków Rady Ardbeg (Ardbeg Comitee).
Zrównoważone podejście do produkcji
Destylarnia Heaven Hills z Kentucky (do której należy m.in. Bernheim) opublikowała 10-letni plan zrównoważonego rozwoju środowiska. Strategia skupia się przede wszystkim na czterech punktach: wodzie, emisji zanieczyszczeń, odpadach i konserwacji.
Firma ma w planach zmniejszenie zużycia wody w produkcji o 15% i redukcję emisji dwutlenku węgla o 30% (a w konsekwencji dojście do zerowej emisji węglowej). Ponadto firma sponsoruje posadzenie 5 tys. drzew.
Informacja z Ameryki zbiegła się w czasie z ogłoszeniem strategii The Scotch Whisky Association (SWA). Szkocki związek opublikował swój własny zielony plan. Według niego przemysł szkockiej whisky ma dojść do zerowej emisji węglowej do 2040 roku.
Trump i Harris inspiracją
Kamala Harris to wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Wraz z objęciem nowej funkcji została ona uwieczniona na nowej butelce whisky MADAM. Jest to blend od waszyngtońskiej destylarni Republic Restoratives. Mieszanka to połączenie 7-letniego burbonu i 5-letniej whisky żytniej. Na etykiecie znajduje się wizerunek nowej wiceprezydent.
Inspiracją dla producentów alkoholi stał się też były prezydent USA Donald Trump. Nie spotkał go jednak taki zaszczyt jak Kamalę Harris. Trump stał się bowiem kanwą pod alkohol o nazwie Impeachment, czyli wódki od firmy Amass. Łącznie powstało zaledwie 2021 butelek tego trunku.
Z innej beczki
- Na tegorocznym festiwalu w Cannes swoją premierę będzie miał film pt. Sparkling: The Story of Champagne, czyli historia wpływu kobiet na produkcję szampana.
- Bowmore rozszerza swoją dystrybucję w krajach Beneluksu. Wszystkie butelki wyprodukowane przez szkocką destylarnię trafią do sprzedaży w Belgii i Luksemburgu.