Jedna z najstarszych destylarni północno-wschodniej Szkocji Gordon & MacPhail właśnie wypuściła 80-letniego single malta. Camus odnowił niezwykle rozpoznawalną butelkę koniaku. Natomiast Teeling zaprezentował 13-letnią whiskey typu single grain.
W czwartek przyjrzeliśmy się procesom, zmianom i odkryciom w branży alkoholowej. W tym czasie wydarzyło się jednak kilka ważnych premier, o których winniśmy napisać. Więc dzisiaj na blogu tylko o najnowszych butelkach wybitnych trunków.
80-letni Gordon & MacPhail
Na początek zupełnie wyjątkowa butelka. Mowa o najnowszym Gordon & MacPhail. Rodzinna szkocka firma właśnie zaczęła sprzedawać 80-letnią whisky.
Jak powszechnie wiadomo, G & MP przede wszystkim zajmuje się rozlewaniem szkockiej. Ta konkretna pochodzi z destylarni Glenlivet. Producent przekonuje, że to najstarszy kiedykolwiek zabutelkowany single malt.
Nowa whisky została wydestylowana w 1940 roku i od tamtego czasu dojrzewała pod czujnym okiem George’a i Johna Urquhartów, członków rodziny, która zakładała firmę Gordon & MacPhail. Wyjątkowości butelce nadaje też fakt, że wydestylowano zaledwie jedną beczkę, a łącznie wyprodukowano tylko 250 butelek.
Dekanter oraz dębowe pudełko, w którym zakmnięta jest butelka, zostały zaprojekotwane przez sir Davida Adjaye. Zestaw z pierwszym numerem będzie licytowany na aukcji w Sotheby’s w Hongkongu.
Odmieniony Camus
Ile de Ré Fine Island to jedna z najbardziej znanych linii koniaku w kolekcji Camusa. Butelka o charakterystycznym aromacie wyspiarskiego pochodzenia właśnie przeszła duże zmiany.
Ile de Ré, 32-kilometrowa wyspa na Atlantyku położona 3 kilometry od wybrzeży Francji, to obok wybrzeża Morza Śródziemnego najbardziej nasłoneczniona część kraju. Właśnie te czynniki klimatyczne mają największy wpływ na charakter koniaku.
Odświeżenie opakowania Camus Ile de Ré Fine Island ma na celu wzmocnienie komunikacji unikalnego profilu smakowego tego koniaku i jego wyspiarskiego pochodzenia. Przy tym przeobrażeniu Camus współpracował ze szkockim studiem projektowym Breeze Creative. Najbardziej symboliczne lokalizacje wyspy, które są kluczowe dla produkcji i charakteru koniaku, są wizualnie przedstawione na opakowaniu.
13-letni Teeling
Mająca siedzibę w Dublinie destylarnia Teeling dodała do swojej oferty 13-letnią whiskey typu single grain.
Nowa butelka była destylowana z kukurydzy. Przez 9 lat dojrzewała w beczkach po burbonie, a kolejne 4 spędziła w beczkach po Bordeaux. Trunek ma 50% zawartości alkoholu i już trafił do sprzedaży.