

Święta, święta i po… Jakoś tak to leciało. Po świątecznej przerwie powracamy z porcją najświeższych newsów ze świata alkoholi. W nich piszemy o niezwykłym zaszczycie, jakiego dostąpiła destylarnia Royal Lochnagar.
Wydaje się, jakbyśmy przed chwilą świętowali początek 2021 roku, a tu za kilka dni kolejny Sylwester. Zanim jednak przejdziemy do niego, czas na informacje o Waszych ulubionych alkoholach. Na początek królewska destylarnia.
Royal Lochnagar i Royal Warrant
Szkocka destylarnia Royal Lochnagar produkuje single malty w posiadłości Abergeldie w Royal Deeside, u podnóży góry Lochnagar (stąd też nazwa). Produkcja tam zaczęła się w 1845 roku i trwa (z przerwami) do dzisiaj.

Royal Lochnagar Distillery, Royal Deeside.
Photograph: Mike Wilkinson…12/21
Copyright: Mike Wilkinson.
07768 393673
mike@mike-wilkinson.com
www.mike-wilkinson.com
Niedawno destylarnia ta dostąpiła nie lada zaszczytu. Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, przyznała bowiem Royal Lochnagar Królewski Gwarant (Royal Warrant).
Należąca do Diageo gorzelnia tym samym stała się jednym z niewielu na świecie miejsc, które produkuje alkohol na królewski stół. Dla Royal Lochnagar jest to podwójnie ważne, bo destylarnia swoją nazwę zaczerpnęła właśnie z tego, że królowa Wiktoria już raz przygnała tego typu gwarant, gdy odwiedziła swego czasu Abergeldie.
Wyjątkowa beczka na wyjątkowe czasy
Aby uczcić ten nowy tytuł, pierwsza beczka, która została napełniona po nominacji, została udekorowana po królewsku: wieczko beczki świeci na niebiesko z destylarni Royal Lochnagar i widnieje na niej Royal Scottish Arms. Zostało namalowane ręcznie przez artystę Thomasa Oatesa, syna królewskiego konserwatora powozów. Jego rodzina od pokoleń służy w Royal Mews, królewskich stajniach Pałacu Buckingham.
Royal Lochnagar to najmniejsza z destylarni należących do Diageo i prawdopodobnie jedyna, w której wszystkie beczki są napełniane na miejscu. Ponieważ produkuje się tu tylko około 30 beczek tygodniowo, ilość ta jest nadal do opanowania. Są zbierane do zewnętrznego przechowywania, w gorzelni pozostało tylko kilka beczek do demonstracji. Mamy nadzieję, że beczka Royal Warrant jest jedną z nich, aby liczni odwiedzający destylarnię (około 20 000 rocznie) mogli cieszyć się jej widokiem.