Producent whisky i ginu Tobermory dodał do swojego portfolio limitowaną edycję 24-letniego single malta. Teeling skompletował serię renesansową. Natomiast Compass Box eksperymentuje z ziarnem. O tym dzisiaj piszemy na eluxo.pl.
Poniedziałek zaczęliśmy od amerykańskiej whiskey, ale blogowy tydzień skończymy tam, gdzie wszystko się zaczęło: w Irlandii. Najpierw jednak szkocka gorzelnia.
Tobermory 24YO
Właśnie na szkockiej wyspie Mull położona jest destylarnia Tobermory (wcześniej znana jako Ledaig), która działa z przerwami od 1798 roku.
Teraz poznajemy najnowszą produkcję od tej firmy. Jest to 24-letni single malt. Alkohol ten to pierwsza specjalna wersja whisky stworzona przez Carę Gilbert, najmłodszą na świecie menadżerkę destylarni. Wyprodukowano tylko 3600 butelek Tobermory 24 Years Old.
Nowa butelka Tobermory dołącza do 23-letniej ekspresji w Serii Hebrydów. Whisky spędziła dziewięć lat, leżakując w beczkach po Sherry Gonzales Byass oloroso.
Z ciemnymi jagodami w zapachu i konfiturą z czarnej porzeczki na podniebieniu, gałka muszkatołowa i cynamon są również zrównoważone słonym posmakiem, obok wanilii z prażonym dębem i odrobiną kakao. Mówi się, że linia brzegowa otaczająca destylarnię zapewnia 24-letniemu Tobermory cechy przybrzeżne i ciepły solony karmelowy finisz.
Whisky została butelkowana na poziomie 52,5% zawartości alkoholu.
Nie taki szkocki Compass Box
Compass Box zaprezentował nową limitowaną edycję whisky zbożowej, która stara się zatrzeć granice kategorii whisky szkockiej.
Producent szkockiej wypuścił Experimental Grain Whisky, która zawiera porcję alkoholu ze 100% torfowego słodowanego jęczmienia. Pozyskiwany z gorzelni Loch Lomond płyn stanowi jedną trzecią receptury.
Według Compass Box płyn może być w 100% słodowy, ale ponieważ jest produkowany w kolumnie, a nie w PotStillu, musi być zdefiniowany jako whisky zbożowa zgodnie ze szkockimi przepisami.
Teeling: koniec sztandarowej serii
Na koniec przenosimy się za granicę, choć nie opuszczamy Wysp Brytyjskich. Irlandzki producent whiskey Teeling zaprezentował nową butelkę, która wieńczy serię Renaissance.
Ostatnia whisky z serii to 18-letni single malt, który najpierw dojrzewał w beczkach po burbonie przez ponad 12 lat, a następnie dojrzewał przez ponad sześć lat w beczkach po Calvadosie.
Podwójne dojrzewanie nadało nuty cynamonu i karmelizowanego jabłka, suszonych wiśni i drzewnych tanin. Tylko 9000 butelek piątej edycji trafiło do sprzedaży. Każda z nich ma 46% zawartości alkoholu.