SZAMPAN

Informacja

Nowe produkty

SZAMPAN

Szampan jest to szczególny rodzaj wina musującego, powszechnie kojarzony ze świętowaniem i luksusem. Nazwę swą zawdzięcza Szampanii, regionowi w północno-wschodniej Francji, głównemu miejscu jego produkcji. Winnice produkujące szampan, o powierzchni nieco mniejszej niż 30 000 ha, są najdalej na północy położonymi winnicami Francji. Swoje bogactw...

Szampan jest to szczególny rodzaj wina musującego, powszechnie kojarzony ze świętowaniem i luksusem. Nazwę swą zawdzięcza Szampanii, regionowi w północno-wschodniej Francji, głównemu miejscu jego produkcji. Winnice produkujące szampan, o powierzchni nieco mniejszej niż 30 000 ha, są najdalej na północy położonymi winnicami Francji. Swoje bogactwo zawdzięczają rozdrobnieniu. Teren Szampanii jest podzielony na dwie klasy według rodzaju gleby. Stąd też istnieją dwie kategorie szampana: premier cru i grand cru. Największe piwnice win szampańskich znajdują się w Épernay i Reims. Uprawa winorośli sięga epoki gallo-romańskiej, kiedy Rzymianie posadzili pierwsze krzewy winne w tym regionie i przetrwała dzięki staraniom kleru, w szczególności z Reims i Châlons-en-Champagne. Szampan jest szybko butelkowany od lat 1660. aby zapewnić najlepsze zachowanie aromatu, ale w zamian stał się on naturalnie gazowany. Ta cecha musowania przysparzała wielu trosk winiarzom, do tego stopnia, że szampan nazywany był „winem diabelskim” z powodu wybuchających butelek lub wystrzeliwanych pod ciśnieniem korków. Z tych powodów, gdyby Anglicy nie stali się zwolennikami tego musującego wina, nie byłby on być może taki jak jest obecnie, ponieważ od tamtej epoki Anglicy zaczęli hurtowo kupować od mieszkańców Szampanii beczki musującego wina, które butelkowali potem sami. To oni stwierdzili, że najlepszym okresem do wytworzenia musowania wina jest wiosna. W 1670 roku dom Pierre Pérignon, mnich-szafarz opactwa benedyktyńskiego w Hautvillers był pierwszym winiarzem stosującym dobór winogron, który poprawia jakość i eliminuje niektóre wady wina. Także on wprowadził używanie korka z dębu, przywiązanego do butelki włóknem konopnym nasyconym olejem, co pozwala winu zachować świeżość i pianę. Ponadto kazał wzmocnić butelki, aby uniknąć ich wybuchania. Szampan jest produkowany bez sztucznego nasycania napoju dwutlenkiem węgla. Dwutlenek węgla tworzy się w nim na skutek naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach. Do butelek nalewa się młode, nie do końca przefermentowane wino, a następnie przechowuje się lekko pochylone w stronę korka butelki w piwnicach, w stałej temperaturze 3-5 °C. Od 1911 roku, kiedy to nazwa szampan została oficjalnie zastrzeżona, możemy mówić, że z prawdziwym szampanem mamy do czynienia jedynie w przypadku trunków pochodzących z francuskiej Szampanii. W ofercie ELUXO znajdą Państwo najlepsze szampany m.in. Krug, Veuve Clicqout, Mote& Chandon, Ruinart, Armand de brignac, Cattier, G.H. Mum, Cristal Louis Roederer, Bollinger, Allain Bernard, Grosset oraz wiele innych. Nasz doświadczony personel posłuży radą i pomocą w wybraniu odpowiedniego szampana.
Warto wiedzieć, że można podawać go do każdego typu posiłku, jako aperitif, do dania głównego i do deseru. Niektórzy odradzają jednak jego podawanie do ryb o silnym smaku, jak np. sardynki, śledzie czy ryby marynowane w occie lub wędzone. Należy degustować dobrze schłodzone, tzn. w temperaturze ok. 6ºC

W razie pytań zapraszamy do kontaktu https://eluxo.pl/pl/kontakt

Zapraszamy i życzymy przyjemnych zakupów

Więcej

Jest 192 produktów.

 • 4 999,00 zł W magazynie

  Bukiet zapachowy Clos du Meslin składa się z bogatych i dojrzałych aromatów kandyzowanych cytrusów, miodu oraz czekoladki nugatowej. Ujmuje swoją niedotykalną świeżością.

  4 999,00 zł
  W magazynie
 • 1 519,00 zł W magazynie

  Grande Dame jest jednym z najbardziej imponujących stylów Veuve Clicquot. Za jego elegancją kryje się zmysłowy i bogaty szampan z potencjałem starzenia.La Grande Dame Rosé 2004 to prawdziwe przeżyci oferuje bowiem pełen bukiet smaków z wyjątkowo długi i niezapomnianym finiszem.

  1 519,00 zł
  W magazynie
 • 1 726,00 zł W magazynie

  Trzy litrowa butelka kultowego szampana Moet&Chandon Imprerial w drewnianej skrzynce. Idealna do celebrowania ważnych wydarzeń.

  1 726,00 zł
  W magazynie
 • 899,00 zł W magazynie

  Do produkcji tego niezwykłego trunku używa się 50 rodzajów wina, tworzonego z 3 rodzajów winogron z 6 do 10 różnych roczników. Krug jako jedyny wśród największych domów szampańskich dokonuje procesu fermentacji win w małych dębowych beczkach. Dzięki tej tradycyjnej metodzie szampan Krug uzyskuje wyjątkową długowieczność.

  899,00 zł
  W magazynie
 • 1 699,00 zł W magazynie

  Krug Rose uznawany za najlepszy różowy szampan na świecie. Produkowany w ściśle ograniczonej ilości. Krug jako jedyny wśród największych domów szampańskich dokonuje procesu fermentacji win w małych dębowych beczkach. Dzięki tej tradycyjnej metodzie szampan Krug uzyskuje wyjątkową długowieczność.

  1 699,00 zł
  W magazynie
 • 731,00 zł W magazynie

  To wino powstało, aby uczcić osobę Madame Clicquot, legendarnej właścicielki firmy Veuve Clicquot. Perfekcyjne połączenie siły i bogactwa Pinot Noir z elegancją i finezją Chardonnay - oto najkrótsza charakterystyka La Grande Dame. Ten szampan produkowany jest tylko w najlepszych latach, zachwyca pięknym, złotym kolorem z zielonymi odcieniami.

  731,00 zł
  W magazynie
 • 9 065,00 zł W magazynie

  Butelka luksusowego szampana Moet&Chandon o pojemności 15 L. Idealna na wystawne wesele.

  9 065,00 zł
  W magazynie
 • 215,00 zł W magazynie

  Veuve Clicquot Ponsardin Brut ma piękny żółto-złoty kolor. Wyczuwalne są w nim aromaty białych owoców i rodzynek, z subtelną nutą wanilii i cytrusów. Cechuje go niezwykle świeży, owocowy smak.

  215,00 zł
  W magazynie
 • 218,00 zł W magazynie

  Szampan ten jest wyśmienitą mieszanką szczepów Pinot Noir, Pinot Meunier i Chardonnay, o barwie złocistej. Jest to wspaniałe wino o zapachu suszonych owoców - fig, rodzynek, moreli oraz cynamonu. Pozostawia smak migdałów i miodu. Uznawany za jednego z najdoskonalszych przedstawicieli szampanów półsłodkich ( demi sec).Bąbelki w szampanie są pełne wigoru aż...

  218,00 zł
  W magazynie
 • 259,00 zł W magazynie

  Moet&Chandon Rose Imprerial to wytrawny szampan o olśniewającym, owocowym smaku i dominującym aromacie poziomek. Świetnie nadaje się do deserów i ciast.

  259,00 zł
  W magazynie
 • 239,00 zł W magazynie

  Wyraziście owocowy charakter, niezwykła świeżość i delikatność. Szampan o charakterystycznym żółtm kolorze z pięknymi, złotymi akcentami.

  239,00 zł
  W magazynie
 • 279,00 zł W magazynie

  Szampan ten składa się w 40% z win rezerwy, co gwarantuje utrwalenie stylu marki. Przepiękny kolor z rozpromienionym i świetlistym akcentem róży.Powstaje z połączenia Veuve Cliquot Brut i 12% czerwonego wina pochodzącego z najlepszych Crus w górach Reims.

  279,00 zł
  W magazynie
 • 7 351,00 zł W magazynie

  Butelka luksusowego szampana Moet&Chandon o pojemności 12 L. Idealna na wystawne wesele lub inne ważne wydarzenie.

  7 351,00 zł
  W magazynie
 • 4 421,00 zł W magazynie

  Butelka luksusowego szampana Moet&Chandon o pojemności 9 L. Idealna na wystawne wesele lub inne ważne wydarzenie.

  4 421,00 zł
  W magazynie
 • 2 999,00 zł W magazynie

  Sześciolitrowa butelka kultowego szampana Moet&Chandon Imprerial w drewnianej skrzynce. Idealna do celebrowania ważnych wydarzeń.

  2 999,00 zł
  W magazynie
 • 490,00 zł W magazynie

  Półtora litrowa butelka kultowego szampana Moet&Chandon Imprerial w eleganckim kartoniku. Idealny do celebrowania ważnych wydarzeń.

  490,00 zł
  W magazynie
 • 179,00 zł W magazynie

  Odzwierciedla różnorodność i komplementarność trzech szczepów szampańskich winogron, a także bogactwo najlepszych winnic regionu, by wyłonić płynącą z tego połączenia magię najbardziej uwielbianego szampana świata. Moet&Chandon Imperial. To delikatna kompozycja z aromatem suszonych owoców i dojrzałych zbóż, polecany do deserów owocowych, doskonały z...

  179,00 zł
  W magazynie
 • 129,00 zł W magazynie

  Moet&Chandon Imperial. To delikatna kompozycja z aromatem suszonych owoców i dojrzałych zbóż,polecany do deserów owocowych, doskonały z serami pleśniowymi. Idealna butelka o poj. 375 ml , która mieści się do torebki.

  129,00 zł
  W magazynie
 • 635,00 zł W magazynie

  Moet&Chandon Rose Imprerial to wytrawny szampan o olśniewającym, owocowym smaku i dominującym aromacie poziomek. Butelka o pojemności 1,5L idealna na przyjęcia. Świetnie nadaje się do deserów i ciast.

  635,00 zł
  W magazynie
 • 325,00 zł W magazynie

  Moët&Chandon Grand Vintage to najwyższa ekspresja stylu Moët, tworzona na bazie winogron zebranych jedynie w najlepszych latach. W czasie dojrzewania przechowywany jest w piwnicach prawie 5 lat.

  325,00 zł
  W magazynie