WÓDKA

Informacja

Nowe produkty

WÓDKA

Od stuleci pomiędzy Polakami a Rosjanami trwa zacięta dyskusja o tym, kto tak naprawdę wynalazł wódkę. Istnieją także pogłoski jako by wódkę mieli odkryć Szwedzi. Nieważne jednak komu przypiszemy te osiągnięcie, jedno jest pewne – zarówno łacińska aqua vita, polska okowita, rosyjska żiżennaja woda czy szwedzka branvin przed wielu laty służyły ja...

Od stuleci pomiędzy Polakami a Rosjanami trwa zacięta dyskusja o tym, kto tak naprawdę wynalazł wódkę. Istnieją także pogłoski jako by wódkę mieli odkryć Szwedzi. Nieważne jednak komu przypiszemy te osiągnięcie, jedno jest pewne – zarówno łacińska aqua vita, polska okowita, rosyjska żiżennaja woda czy szwedzka branvin przed wielu laty służyły jako środek medyczny, któremu przypisywano niezwykłe właściwości zdrowotne i przedłużające życie. Jednak zacznijmy od początku, skąd pomysł na ich produkcję? Źródła donoszą, że do szesnastego wieku jako lek był traktowany spirytus. Trwało to do momentu aż do destylacji alkoholu użyto zboża. Jego łatwa dostępność spowodowała, że trunki zaczęto produkowano w większych ilościach, więc część z nich przeznaczano do konsumpcji. Przez kolejne lata każdy kraj używając swoich zasobów naturalnych wytworzył swój unikatowy rodzaj wódki. I tak w Szkocji i Irlandii używając słodu jęczmiennego produkowano szkocką whisky, w Anglii z różnych rodzajów zbóż robiono gin, w Holandii genever, a w krajach skandynawskich aquavit. W Polsce rozpoczęto produkcję pierwszej gorzałki, czyli okowity.

Jak powstaje wódka?

Wódka jest produkowana poprzez zmieszanie spirytusu z wodą. Do jego produkcji można użyć każdej rośliny bogatej w skrobię i cukry proste. Najczęściej są to zboża, jednak możliwe jest także wytworzenie go z ziemniaków, melasy trzcinowej, soi, czy też winogron. Produkcja wódki ma swój początek w gorzelni, gdzie zacier z cukru lub mąki zbożowej, wody i drożdży poddaje się fermentacji w celu otrzymania 8% roztworu, który następnie jest poddany destylacji do mocy 85-90%. Ostatnim etapem jest rektyfikacja, czyli usunięcie nieprzyjemnego smaku. Tak otrzymamy 96% spirytus wzbogaca się spirytusem wydestylowanym z wysokogatunkowej masy zbożowej, co finalnie daje lekko zbożowy posmak. Dodatkowo, przy produkcji wódki wysokogatunkowej przeprowadza się dodatkową obróbkę węglem drzewnym, która poprawia smak i niweluje nieprzyjemny zapach. Na koniec spirytus rozcieńcza się wodą do 40%, a wódkę rozlewa się do butelek.

Rodzaje wódki

W Polsce wódki dzieli się na czyste i gatunkowe. Pierwsze są wysokoprocentowe, zawierają od 38 do 75 % alkoholu i charakteryzują się neutralnym zapachem, smakiem i barwą. Wódki czyste dzieli się dodatkowo na zwykłe, wyborowe, luksusowe, mieszane oraz najlepsze z nich czyli premium. Oznacza to nic innego jak zawartość zanieczyszczeń, które pozostały w trunku po procesie rektyfikacji. Najczystsze są oczywiście trunki premium. Wódki gatunkowe są aromatyzowane ziołami lub owocami. Wytwarza się je ze zbożowych, owocowych i winnych spirytusów. Czasami do wódki gatunkowej dodaje się także nalewy, destylaty czy moszcz, a niekiedy sztuczne zapachy. Wśród nich wyróżnia się wódki: wytrawne, półwytrawne, słodkie i półsłodkie.

Więcej

Jest 488 produktów.

 • 999,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Beluga Gold Line jest wódką luksusową. Opakowana w eleganckie skórzane opakowanie staje się świetnym prezentem.

  999,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 168,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Wódka Imperia nie jest zwykłym alkoholem. Powstał bowiem podobno na podstawie oficjalnej receptury zatwierdzonej niegdyś przez samego cara Aleksandra III i odnosi się do standardów z 1894 roku, jakie stworzył Dmitrij Mendelejew. Jest filtrowana przez kryształki kwarcu.

  168,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 69,00 zł Oczekiwanie na dostawę
  1 Recenzje

  BOOM VODKA to wódka musująca żytnia poddawana procesowi filtracji trzykrotnie. Jest to idealna kompozycja mocy, bąbelków i wyjątkowego smaku.

  69,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 215,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Młody Ziemniak 2012 to wódka wyprodukowana na bazie spirytusu z ziemniaków, które zostały zebrane w czerwcu 2012 roku.

  215,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 499,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Młody Ziemniak to wyjątkowa wódka, która produkowana jest z ziemniaków odmiany "Denar" zebranych już w czerwcu. Do wytworzenia jednej butelki zużywa się około pięćdziesięciu młodych ziemniaków. Jednokrotna destylacja w pełni wydobywa ich smak i aromat, zaś warunki atmosferyczne indywidualnie kształtują charakter każdego rocznika.

  499,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 45,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Starotoruńska to wódka o niecodziennym smaku. Jest to połączenie spirytusu ziemniaczanego i czystej wody. Jest poddawana filtracji w niezwykły sposób- zmrożona zostaje przefiltrowana przez pokłady węgla drzewnego. 

  45,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 75,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Dwór Artusa to luksusowa wódka ziemniaczana. Zdobyłą ona złoty medal na Polfood 96.

  75,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 615,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Zwyczajowo wódka produkowana jest z ziemniaków zbieranych pod koniec roku. „Młody Ziemniak” jest 40% napojem spirytusowym wytworzonym z ziemniaków zebranych w czerwcu, stąd bierze się wyjątkowość naszego produktu.

  615,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 31,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Dzięgielówka dawniej stosowana jako lekarstwo na problemy z trawieniem, dziś istnieje jako wódka wytwarzana według starej karpackiej receptury. Jest to trunek wytrawny o ziołowym smaku i zapachu. 

  31,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 89,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Smirnoff Vodka Gold Cinnamon to wódka o smaku cynamonu, w której znajdziemy płatki jadalnego 23 karatowego złota.

  89,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 374,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Royal Dragon Imperial to wódka pochodząca z Rosji, poddawana pięciokrotnej destylacji. Alkohol ten zawiera 23 karatowe płatki złota pochodzące ze Szwajcarii. Butelka tej wódki jest robiona z ręcznie dmuchanego szkła z motywem smoka.

  374,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 175,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Dębowa Śliwa to wódka o smaku polskiej śliwy wytwarzana z naturalnych składników. Dostępna w ekskluzywnej karafce ze szkła i pięknej szkatułce.

  175,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 145,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Polugar Rye&Wheat tworzony z zacieru żytniego i pszenicznego. Zacier ten jest trzykrotnie destylowany i oczyszczany przy pomocy węgla brzozowego.

  145,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 199,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Wódka Starotoruńska dostępna jest w charakterystycznej butelce z uchem i drewnianym zamknięciem. Na etykiecie znajduje się panorama Torunia. 

  199,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 1 199,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Bevedere Silver Sabre to limitowana edycja kolekcjonerska stworzona z okazji współpracy marki Belvedere przy realizacji przygód Jamesa Bonda. Na butelce wykonanej techniką laserową umieszczono motyw " twist" . Metaliczna butelka iluminująca w ciemności.

  1 199,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 144,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Limitowana edycja Belvedere Pure z kokardą z dwóch kieliszków – shotów,dostępna jest jako BELVEDERE BOW TIE.

  144,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 218,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Polugar Classic Rye to wódka powstająca przez trzykrotną destylację specjalnie wybranego żyta w aparatach odpędowych. Wódka ta oczyszczana jest przy pomocy kurzych białek i węgla brzozowego.

  218,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 57,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Satrotoruńska to wódka powstająca z połączenia spirytusu ziemniaczanego i przejrzystej wody. Jest poddawana filtracji przez pokłady węgla drzewnego, ale w dość nietypowy sposób bo zamrożona. 

  57,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 45,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Satrotoruńska Pigwowo-Korzenna to połączenie spirytusu ziemniaczanego z przejrzystą wodą. Jest to doskonały przykład połączenia mocy z delikatnością. Głownymi aromatami tego trunku są pigwy, goździki i przyprawy korzenne.

  45,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 189,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Miodula Prezydencka to połączenie miodu spadziowo-nektarowego i specjalnej kompozycji ziół. Oferta dla firm w sprawie cen i dostępności, prosimy o kontakt biuro@eluxo.pl lub 792170866 

  189,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę