BOURBON/ WHISKEY USA/CANADA

Informacja

Nowe produkty

BOURBON/ WHISKEY USA/CANADA

Whiskey amerykańska powstałą dzięki brytyjskim osadnikom, którzy przybyli na tereny Stanów Zjednoczonych z recepturą jej wytwarzania. Dla podkreślenia różnic między whisky szkocką, a produkowaną na terenie USA i Kanady złociste trunki określane są nazwą ‘whiskey’. Amerykańska whiskey produkowana jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych z kukurydzy...

Whiskey amerykańska powstałą dzięki brytyjskim osadnikom, którzy przybyli na tereny Stanów Zjednoczonych z recepturą jej wytwarzania. Dla podkreślenia różnic między whisky szkocką, a produkowaną na terenie USA i Kanady złociste trunki określane są nazwą ‘whiskey’. Amerykańska whiskey produkowana jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych z kukurydzy, pszenicy, żyta i słodu jęczmiennego. Destylowana jest kolumnowo, i dojrzewa dwa lata w nowych beczkach z dębu amerykańskiego. Pochodzące z USA whisky dzieli się na bourbony (od nazwy hrabstwa Bourbon w stanie Kentucky), Tennessee Whiskey (hrabstwo Tennessee w stanie ) oraz mniejsze regiony (Ohio, Nowy Orlean, Pensylwania). Whisky produkowana jest również w Kanadzie, destylarnie zlokalizowane są głównie w rejonie Wielkich Jezior w Ontario i na południu Quebecu. Whisky kanadyjska to w większości whisky blended. 

Whisky amerykańska – historia powstania

Historia powstania whiskey amerykańskiej wiąże się z działalnością kolonizacyjną Wielkiej Brytanii, którzy nie tylko osiedlili się w Ameryce jak również przywieźli kulturę picia whisky oraz recepturę na złocisty trunek. Osadnicy zastali jednak odmienne warunki naturalne panujące na amerykańskim kontynencie, stąd wytwarzana tam whiskey jest inna niż europejska. Aby wyprodukować whisky amerykańską należy przygotować zacier fermentowany na specjalnych drożdżach whisky do zacierów zbożowych. Przeniesiona tradycja wytwarzania złotego trunku stała się popularna do tego stopnia, że rząd amerykański zaczął podnosić podatki. W 1794 roku nałożone przez ówczesny urząd federalny wysokie podatki doprowadziły, że większość produkcji whiskey przeszła do podziemia. Ścigani przez specjalnie utworzoną do tego celu milicję z Prezentem Jerzym Waszyngtonem, nielegalni producenci chcąc całkowicie uniknąć płacenia podatków zdecydowali się na destylację alkoholu z kukurydzy. Pozostali wystarczająco długo poza zasięgiem milicji by w Stanach powstał popularny trunek z ziaren kukurydzy zwany bourbonem, od miejsca powstania- hrabstwa Bourbon w stanie Kentucky. Inne regiony produkcji whiskey to Tennessee- znany dzięki kultowej marce Jack Daniel’s.

Rodzaje amerykańskiej whiskey

Zgodnie z ustalonymi regulacjami federalnymi whiskey dzieli się na bourbony (zawierające przynajmniej 51% kukurydzy w zasypie), rye whiskey – whiskey żytnia (musi zawierać minimum 51% żyta w zasypie), malt whiskey ze słodu jęczmiennego (przynajmniej 51% słodu jęczmiennego w zasypie), whiskey what whiskey z pszenicy (musi zawierać 51%), corn whiskey kukurydziana musi zawierać przynajmniej 80% kukurydzy w zasypie (zwykła księżycówka nie musi być leżakowana, jeśli jest starzona to używa się dowolnych beczek-starych, nowych, nieopalonych.

Kentucky bourbon – proces produkcji i najbardziej znane marki

Hrabstwo Bourbon- stąd pochodzi 95% światowej produkcji bourbona. Bourbon produkowany jest z kukurydzy oraz innych zbóż jak żyto lub słodowany jęczmień z dodatkiem słodkiej wody z Kentucky. Woda używana do produkcji bourbona jest niezwykle miękka dzięki pokładom wapnia wyciągającym z niej żelazo. Bourbon musi być produkowany z zacieru zawierającego przynajmniej 51% kukurydzy (zazwyczaj jest to 70%). Produkowany od XVIII w. leżakuje w świeżych, smalonych od wewnątrz beczkach z dębu amerykańskiego, przez minimum cztery lata, nadając mu specyficzny smak. Z hrabstwa Bourbon pochodzi produkowany od 1795 roku najsławniejszy i najpopularniejszy bourbon świata - Jim Beam Kentucky Straight Bourbon Whiskey (White Label) produkowany w Clermont. Czteroletni bourbon jest podstawowym produktem destylarni Jim Beam i choć nie przebił popularności swego największego konkurenta Jack Daniels to niewątpliwie przeszedł do legendy. Twarzą marki był Szkocki aktor Sean Connery, znany jako Agent 007 James Bond.
W Kentucky funkcjonują również inne destylarnie : Four Roses Distillery z Lawrenceburg, Heaven Hill Distiller w Bardstown, Buffalo Trace Distillery w Frankfort, Woodford Reserve Distillery w Versailles, Maker's Mark Distillery w Loretto, Wild Turkey Distillery w Lawrenceburg.
Bourbony pochodzące z innych regionów niż Kentucky: A. H. Hirsch - Michter's niedaleko Shaeffestown (Pensylwania)- destylarnia została zamknięta, jednak whiskey jest nadal dostępna, Bowman's z destylarni A. Smith Bowman Distillery w Fredericksburgu (Wirginia), Tuthilltown Hudson Baby z destylarni Tuthilltown Spirits w Nowym Jorku, Sam Cougar z destylarni Seagrams Distillery w Lawrenceburg (Indiana), Virginia Gentleman z destylarni A. Smith Bowman Distillery w Fredericksburg (Wirginia), Woodstone Creek - Woodstone Creek, Cincinnati (Ohio).

Tennessey whiskey - popularne marki

Według prawa w Tennessee również wytwarzany jest bourbon. W tym regionie od 1886 roku produkowany jest najbardziej popularna marka whiskey na świecie – Jack Daniel’s. Charakterystyczny nie dający się z niczym innym pomylić łagodny aromat Tennessee Whiskey pochodzi od sposobu przygotowania beczek do leżakowania. Przed każdym napełnieniem beczek, poddaje się je przez dziesięć dni procesowi oczyszczania przez ponad trzymetrową warstwę węgla drzewnego (wytwarzanego z drzewa klonowego). Twórcą marki jest Jasper Newton ‘Jack’ Daniel’s, który whisky Jack Daniel’s wytworzył w pierwszej i oficjalnie najstarszej destylarni w Stanach Zjednoczonych w miejscowości Lynchburg w stanie Tennessee. Jack Daniel's Single Barrel to whiskey pochodząca w całości z jednej beczki. Koneserzy wyczuwają subtelne różnice w smaku pomiędzy whiskey pochodzącymi z różnych beczek. Do leżakowania Jack Daniel’s Single Barrel stosuje się beczki z najwyższych półek w magazynie, gdzie występują największe dobowe i roczne zmiany temperatur i wilgotności. Whiskey zyskuje przez to najwięcej smaków i aromatów z drewna beczki.
Inną marką pochodzącą z Tennessee jest George Dickel.

Kanadyjskie whiskey – proces produkcji, regiony i popularne marki

Kanadyjska whiskey jest znacznie delikatniejsza niż whiskey amerykańska, jednak jej słabszy aromat jest wysoce ceniony na świecie. Wytwarzana jest głównie ze spirytusów kukurydzianych, pszenicznych, żytnich i jęczmiennych, które miesza się ze sobą w odpowiednich proporcjach i dodaje następnie do spirytusu rektyfikowanego. Moment mieszania spirytusów jest najważniejszą cechą whiskey kanadyjskiej, dlatego każdy wytwórca strzeże pilnie jej tajemnicy. Destylacja przeprowadzana jest w aparatach kolumnowych, a nie w miedzianych alembikach. Whiskey kanadyjska zawiera w składzie przeważnie od dwudziestu do trzydziestu różnych destylatów, które muszą leżakować minimum przez trzy lata w nowych beczkach z dębu amerykańskiego bądź używanych wcześniej do dojrzewania bourbona, cherry lub winiaków. W kolejnym etapie zmieszane spirytusu są przelewane z powrotem do beczek, gdzie będą leżakować następne trzy lata. Dojrzała whiskey jest rozcieńczana wodą do mocy 43,3%. W większości produkowane są blendy, które mogą zgodnie z przepisami zawierać inne trunki np. cherry. ale w ilości nie przekraczającej 1%. Whiskey kanadyjskie nie posiadają szczegółowych regulacji, w większości to whiskey blended przygotowane z zacieru z kukurydzy uzupełnionego żytem i jęczmieniem.
Kanadyjskie destylarnie mieszczą się głównie w rejonie Wielkich Jezior w Ontario i na południu Quebecu. Lokalizacja destylarni nie jest przypadkowa, trwająca od 1918 roku prohibicja w Kanadzie przetrwałaa tylko 1,5 roku. Kiedy zakaz sprzedaży alkoholu w Stanach Zjednoczonych nadal trwał, chcąc sprostać dużemu popytowi destylarnie kanadyjskie umiejscowiono blisko granicy, dzięki temu whiskey kanadyjska zyskała popularność wśród pozbawionych alkoholu Amerykanów.
Najpopularniejsze marki to Black Velvet , Canadian Club i Crown Royal. Marka Black Velvet założona przez Jack’a Napier’a znana jest za sprawą swego delikatnego smaku, dla podkreślenia aksamitności użyto w nazwie słowa ‘velvet’. Jej wyróżnikiem jest to, że różne spirytusy nie są ze sobą mieszane, wspólnie jest za to destylowany wielozbożowy zacier.o Obecnie właścicielem marki jest Constellation Brands, destylarnia mieście się w Lethbridge. Receptura została zmieniona na bardziej wyrazistą oraz nastawioną na większe spełnienie oczekiwań klienta, dla czystej degustacji a nie wykorzystania jej w drinkach. Twarzami kampanii reklamowych whiskey kanadyjskiej Black Velvet były znane osobistości jak Cybill Shepherd, Telly Savalas, Larry Hagman oraz George Burns.

Więcej

Jest 92 produktów.

 • 180,00 zł W magazynie

  Jack Daniel's  Gentleman jest to niecodzienny i interesujący alkohol, który należy do Tennessee Whiskey. Ta wersja Jack'a Daniel'sa została stworzona w 1988 roku, dzięki pomysłowości Lincolna Handersona - mistrza destylacji Brown-Forman- należy do niego także Jack Daniel's Destillery.

  180,00 zł
  W magazynie
 • 164,00 zł W magazynie

  Jack Daniel's  Gentleman jest to niecodzienny i interesujący alkohol, który należy do Tennessee Whiskey. Ta wersja Jack'a Daniel'sa została stworzona w 1988 roku, dzięki pomysłowości Lincolna Handersona - mistrza destylacji Brown-Forman- należy do niego także Jack Daniel's Destillery.

  164,00 zł
  W magazynie
 • 576,00 zł W magazynie

  Jest to zestaw trzech whiskey: Jack Daniel's, Jack Daniel's Single Barrel i Jack Daniel's Gentleman w wydaniu idealnym na prezent. 

  576,00 zł
  W magazynie
 • 984,00 zł W magazynie

  Jack Daniel's Frank Sinatra Edition jest to whiskey zawierające 45% alkoholu, a do butelek rozlewana jest z beczek Sinatry.

  984,00 zł
  W magazynie
 • 1 046,00 zł W magazynie

  Jack Daniel's Angelo Lucchesi 90th Birthday Edition jest to edycja limitowana rozlana do butelek na cześć urodzin Angelo Lucchesi- pierwszego sprzedawcy Jack Daniel's. Swoją pracę zaczął w 1953 roku i w 2010 obchodził swoje 90 urodziny. Produkt na zamówienie - czas oczekiwania ok. 3 dni robocze

  1 046,00 zł
  W magazynie
 • 153,00 zł W magazynie

  Buleit Bourbon jest to alkohol wytwarzany przez destylarnię Four Roses, lecz występujący jako produkt Bulleit Distilling Co. Trunek ten leżakuje w beczkach wykonanych z dębu przez okres od 4 do 6 lat. Wyróżnia się on 30-procentową zawartością żyta, więc jedną z największych.

  153,00 zł
  W magazynie
 • 113,00 zł W magazynie
  1 Recenzje

  Jest to cudowna kanadyjska whisky, która zdobyła serca amerykańskiego społeczeństwa. Swój smak zawdzięcza obecności słodowanego żyta.

  113,00 zł
  W magazynie
 • 104,00 zł W magazynie

  Wild Turkey 81 Proof jest to bourbon należący do klasy super-premium, produkowany w  stanie Kentucky. Jeden z najpopularniejszych bourbonów w USA, dodatkowo produkowany tradycyjnie.

  104,00 zł
  W magazynie
 • 255,00 zł W magazynie

    Fantastyczna nowa odsłona Jack Daniel's w czarnym pudle w kształcie klasycznego futerału do gitary stanowi doskonałe połączenie rockowej energii ze znakomitym smakiem klasycznej amerykańskiej whiskey. Idealny prezent dla miłośników mocnych brzmień i dobrego smaku.  

  255,00 zł
  W magazynie
 • 96,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Jim Beam Apple jest to doskonałe połączenie, świetnej jakości whiskey oraz zielonego jabłka. Alkohol ten został stworzony na podstawie standardowego 4letniego Jim Beam, który dojrzewa w precyzyjnie wybranych beczkach dębowych.

  96,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 270,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Crown Royal Maple jest to kompozycja destylatów dojrzewających w beczkach wykonanych z dębu, a później kilka miesięcy spędzają w beczkach z drewna klonowego. Efektem zastosowania tych właśnie beczek jest jedwabista i łagodna kanadyjska whisky.

  270,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 142,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Ole Smoky Blackberry- nektar bogów z Appallachów. Jest to alkohol, który stanowi idealne połączenie z lemoniadą. Whiskey amerykańska wytwarzana w 80% z kukurydzy, żyta, pszenicy, niewielkiej ilości słodu jęczmiennego oraz wody z Tennessee. Produkowana w całości z naturalnych surowców.

  142,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 160,00 zł Oczekiwanie na dostawę

   Ole Smoky Big Orange jest to orzeźwienie, którego każdy pragnie  w upalne dni. Świetnie smakuje dodany do piwa. Whiskey amerykańska wytwarzana w 80% z kukurydzy, żyta, pszenicy, niewielkiej ilości słodu jęczmiennego oraz wody z Tennessee. Produkowana w całości z naturalnych surowców.

  160,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 252,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Jack Daniel's jest to whiskey o charakterystycznym smaku i aromacie, słodkim i dymnym. Wykończenie utrzymane w tych samych tonach.

  252,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 65,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Jack Daniel's Honey jest to wersja whiskey, która powstaje na podstawie tradycyjnej whiskey Jack Daniel's Old No.7 wzbogacona o likier miodowy, wytwarzany w tej samej destylarni. Alkohol ten zachwyca aromatem prawdziwego, naturalnego miodu.

  65,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 219,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Ole Smoky Blue Flame jest to whiskey amerykańska, wytwarzana w 80% z kukurydzy, żyta, pszenicy, niewielkiej ilości słodu jęczmiennego oraz wody z Tennessee. Niebieska barwa tego trunku jest dowodem na bardzo wysoką jakość.

  219,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 143,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Old Pepper jest to bourbon produkowany w Kentucky, którego wytwarzanie zostało niedawno wznowione. Jest to kompozycja żyta, kukurydzy oraz jęczmienia słodowego. Jedwabisty, delikatny, słodko-pikantny i kremowy smak z akcentami tytoniu, karmelu, cytrusów i wanilii.

  143,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 367,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Edycja limitowana Jack Daniel's na 60 lecie La Maison du Whisky. Z tej okazji destylarnia wybrała dziesięć bardzo wyjątkowych beczek i tak narodziła się ta limitowana whiskey.

  367,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 186,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Limitowana edycja, przypominająca, że w ponad 180-letniej historii destylarni kilka razy pojawiły się żywe kolory. Etykieta z zielonym tłem i czerwonym napisem  stosowana była przed 1904 rokiem, potem na butelkach pojawiła się informacja o pierwszym medalu, którą znakomita Tennessee whiskey zdobyła właśnie w 1904. Butelkowana o mocy 43% alkoholu, tak...

  186,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 270,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Jack Daniels Single Barrel jest to pierwsza Tennessee Whiskey w wersji Single Barrel na świecie. Alkohol ten został stworzony przez Jimmy'go Bedforda, przez 140 lat istnienia gorzelni Jack Daniel jest to dopiero 6 mistrz destylacji.

  270,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę