WHISKY REGION SPEYSIDE

Informacja

Nowe produkty

WHISKY REGION SPEYSIDE

Speyside

Region wydzielony z Highlands, utożsamiany z dorzeczem rzeki Spey. Speyside jako region zostało wydzielone z Highlands ze względu na łagodniejszy i trochę bardziej nizinny klimat. W starszych podziałach regionalnych Szkocji, Speyside wchodziło w skład Highlands i to właśnie dlatego na etykietach niektórych whisky z tego regionu, jak np...

Speyside

Region wydzielony z Highlands, utożsamiany z dorzeczem rzeki Spey. Speyside jako region zostało wydzielone z Highlands ze względu na łagodniejszy i trochę bardziej nizinny klimat. W starszych podziałach regionalnych Szkocji, Speyside wchodziło w skład Highlands i to właśnie dlatego na etykietach niektórych whisky z tego regionu, jak np. Glenfarclas, można znaleźć informację, że to „Highalnd Malt”. Liczne źródła miękkiej, delikatnej wody również miały swój wpływ na łagodność tutejszej whisky, jak i liczbę destylarni skumulowanych w regionie. Zlokalizowanych jest tutaj ok. 50 zakładów, czyli ponad połowa wszystkich szkockich destylarni whisky słodowej. W okolicach Rothes czy Dufftown można w zasadzie chodzić od destylarni do destylarni. Charakterystyczna whisky z regionu jest średnio treściwa, dalej dość delikatna, słodka, z wyraźnymi nutami owocowymi i kwiatowymi. Używa się zarówno beczek po bourbonie, jak i po sherry. Torfowość jest niska. Najbardziej charakterystyczne whisky to: Glenfiddich, Glenlivet, Cragganmore, Glenfarclas, Macallan. Kiedyś region ten słynął także z wykorzystania beczek po sherry. Dlatego pewnego rodzaju przełomem w świecie whisky był moment kiedy kilka lat temu destylarnia Macallan słynąca niegdyś z dość ortodoksyjnego postępowania polegającego na wykorzystaniu wyłącznie beczek po sherry, wypuściła serię Fine Oak do leżakowania, której użyto zarówno beczek po sherry jak i po bourbonie. Beczek po sherry po prostu jest za mało co uniemożliwia regionowi Speyside skuteczne kultywowanie swoich tradycji.

Wyjątki: Niektóre destylarnie takie jak Inchgower czy Mortlach robią whisky trochę cięższą, bardziej charakterystyczną dla Highlands. Ponadto destylarniom ze Speyside dość często ostatnio zdarza się produkować whisky torfową. Robią ją m.in.: Benriach, Benromach, Glenfiddich, Tomintoul.

Najważniejsze destylarnie ze Speyside: , Balvenie, Glendronach, Glenfarclas, Glenlivet, Macallan, BenRiach, Caperdonich, Aberlour.

Więcej

Jest 86 produktów.

 • 237,00 zł W magazynie

  Benriach 10 Y.O. jest to whisky wytwarzana z wyraźnie torfowego słodu jęczmiennego posiadającego około 40ppm. Leżakuje ona przez 10 lat w beczkach po  burbonie. Dzięki temu zabiegowi nabiera intensywnego zapachu, palonego torfu, miodu, owoców oraz łagodnej dębiny.

  237,00 zł
  W magazynie
 • 245,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Benriach Sherry Wood to kompozycja whisky, która leżakowała w beczkach o pojemności 500 litrów, typu butt, w których wcześniej leżakowało sherry Oloroso oraz Pedro Ximenez. Trunek ten posiada złotobrązową barwę i niezwykły zapach ciemnej czekolady, rodzynek, przypraw oraz kawy.

  245,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 333,00 zł W magazynie

  Benriach 16 Y.O. to whisky posiadająca bursztynowo-złotą barwę i niecodzienny zapach: miodu, kwiatów, wanilii, owoców z dodatkiem dębiny. Po skosztowaniu jest dobrze skomponowana, bogata w smaki o kremowym finiszu. Główne smaki tej whisky to miód, wanilia z odrobiną przypraw, toffi i jabłek. 

  333,00 zł
  W magazynie
 • 3 077,00 zł W magazynie

  Każdy rocznik ma swój własny, unikatowy charakter. Każdy jest inny, a o złożoności bukietu świadczą najsubtelniejsze nuty aromatów. Trudno jest opisać każdy z osobna - polecamy spróbować! Na życzenie sprowadzamy rocznikowe trunki z ostatnich 100 lat. Prosimy o potwierdzenie dostępności produktu.

  3 077,00 zł
  W magazynie
 • 564,00 zł W magazynie

  Benriach 20 Y.O. to doskonała kompozycja whisky Single Malt, jest odzwierciedleniem charakteru destylarni BenRiach. Jest to trunek dojrzewający w beczkach wykonanych z amerykańskiego dębu przez 20 lat. 

  564,00 zł
  W magazynie
 • 1 310,00 zł W magazynie

  Single Malt whisky, która dojrzewała przez 25 lat w beczkach z amerykańskiego i europejskiego dębu. Wyprodukowany w ilości 3000 sztuk. Posiada złoty, piękny kolor. Wyczuwalne nuty to bogactwo aromatów miodu, przypraw, jabłek oraz torfu wspaniale skomponowanych z nutami najwyższej jakości dębiny.

  1 310,00 zł
  W magazynie
 • 185,00 zł W magazynie

  Benriach Heart of Speyside - serce Speyside, jest to region, w którym wytwarzana jest doskonała whisky Single Malt. Trunek ten odpoczywa przez okres 6-8 lat w beczkach po burbonie. Alkohol ten posiada bursztynowo-złotą barwę i zapachy wrzosu, słodkiego miodu, owoców, orzechów oraz delikatny odcień dębu. 

  185,00 zł
  W magazynie
 • 76,00 zł W magazynie

  Glen Bervie to to whisky posiadająca kolor starego złota i charakteryzująca się łatwością w piciu. Jest to kompozycja wiciokrzewu, słodu oraz owsianych ciastek. W smaku możemy wyczuć rodzynki, suszone morele oraz torf. Na końcu delikatna, lekko orzechowa.

  76,00 zł
  W magazynie
 • 155,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Aberlour 10 Y.O. produkowana jest z miękkiej wody bogatej w rzadkie minerały. Woda ta pochodzi ze źródła płynącego z Ben Rinnes przez lokalne złoża granitu o torfowiska. Dzięki zastosowaniu jej przy produkcji whisky nabiera delikatnego wyrazu. Jest to delikatnie owocowy alkohol z wyczuwalnymi nutami miodu, wanilii, cynamonu i migdałów.  

  155,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 227,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Aberlour Double Cask  12 Y.O. to whisky o złotym kolorze z lekkimi odcieniami rubinowej barwy.

  227,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 153,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Cu Dhub (czyt. coo-doo) Black Single Malt to whisky posiadająca wyraźnie brązowy kolor, który zawdzięcza sporej ilości karmelu. Alkohol ten jest rozlewany przez małą destylarnie Speyside. Jest to whisky leżakująca w dębowych beczkach przez 5 lat, niezwykle popularna w Danii i Skandynawii. 

  153,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 269,00 zł W magazynie

  Glenfiddich 15 Y.O. to 15 letnia edycja podstawowej wersji whisky produkowanej przez tę markę. Jest produkowana od 1887 roku, jej nazwa po gaelicku oznacza dolina jeleni. Jest to alkohol najlepiej sprzedający się w świecie szkockich whisky single malt. 

  269,00 zł
  W magazynie
 • 243,00 zł W magazynie

  Glenfiddich 14 Y.O. Rich Oak jest to whisky wyróżniająca się specyficznym procesem dojrzewania.

  243,00 zł
  W magazynie
 • 189,00 zł W magazynie

  Cragganmore 12 Y.O. to whisky posiadająca miedziano-złoty kolor. O zapachu owoców i miodu i o delikatnie dymnym słodowym smaku.

  189,00 zł
  W magazynie
 • 730,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Glefiddich Discovery 19 Y.O. to whisky, które dwa ostatnie lata procesu dojrzewania spędza w beczkach po portugalskiej Maderze.

  730,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 172,00 zł W magazynie

  Knockando 12 Y.O. to whisky pochodząca z destylarni znajdującej się przy rzece Spey i wybudowanej w 1898 roku. Po gaelicku jej nazwa to małe czarne wzgórze.

  172,00 zł
  W magazynie
 • 445,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Zestaw ten zawiera whisky Knockando 21 Y.O. z dwiema szklankami w eleganckiej skrzynce.

  445,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 202,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Old Pulteney 12 Y.O. to whisky o wytrawnym smaku z wyczuwalnymi lekkimi nutami soli morskiej o wyraźnym finiszu przypominającym ocean i słoną bryzę.

  202,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 164,00 zł W magazynie

  Tomintoul 10 Y.O. to whisky o słodkim, waniliowym i słodowym smaku wzbogaconym dodatkowo o aromat dębu i espresso.

  164,00 zł
  W magazynie
 • 995,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Balvenie Portwood 21 Y.O. to whisky o miodowym, lecz pikantnym smaku z lekkim owocowym aromatem z nutą suszonych winogron.

  995,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę