WHISKY WYSPA ISLAY

Informacja

Nowe produkty

WHISKY WYSPA ISLAY

Whisky wyspa Islay

Islay jest najbardziej urodzajnym w torf regionem, dlatego whisky produkowana na tym obszarze cechuje się najbardziej zróżnicowanym aromatem bazującym na morskiej bryzie, jodzie, dymie oraz torfie. Tamtejsza whisky ma mocny, zdecydowany smak, który ma swoich wielbicieli jak i przeciwników. Nie bez powodu wyspa Islay to jeden ...

Whisky wyspa Islay

Islay jest najbardziej urodzajnym w torf regionem, dlatego whisky produkowana na tym obszarze cechuje się najbardziej zróżnicowanym aromatem bazującym na morskiej bryzie, jodzie, dymie oraz torfie. Tamtejsza whisky ma mocny, zdecydowany smak, który ma swoich wielbicieli jak i przeciwników. Nie bez powodu wyspa Islay to jeden z najbardziej sławnych regionów, gdzie wytwarzana jest whisky, słynąca z ekstremalnej w smaku whisky torfowej.

Charakterystyka regionu Islay i smak produkowanej tam whisky

 • Wyspa Islay jest dzika i nieokiełznana, to tutaj schronienie otrzymali celtyccy mnisi przed najazdem Wikingów. Stąd również pierwsi gorzelnicy przemycali nielegalnie pędzoną wodę życia. Wyspa słynie z licznych torfowisk, w dawnych czasach zamieszkujący wyspę ludzie musieli sobie radzić bez stałych dostaw węgla, z małą ilością drewna, dlatego zaczęli wykorzystywać szeroko dostępny na wyspie Isaly torf, który suszyli i robili brykiety do palenia. Wyspa Islay jest zatem określana jako królestwo torfu, ponieważ 20% jej powierzchni zajmują torfowiska, przepływają tam także liczne potoki, a woda czerpana do destylacji whisky również posiada sporo aromatów torfu. W związku z tym produkowana whisky z wyspy Islay jest intensywna w smaku, mająca specyficzne medyczne aromaty (jodyna, środki odkażające i bandaże), morskie (jak jod, wodorosty, solanki), a także wędzone nuty zapachowe (rybne i mięsne) oraz zapach palonych pokładów kolejowych, ebonitu i kabli. Dlatego ze wszystkich gatunków regionalnych whisky z Islay jest najbardziej zdecydowaną w smaku i zapachu oraz najprostszą do rozpoznania odmianą whisky. Jednak nie wszystkie wytwarzane na wyspie Islay whisky są torfowe, ale posiadają dymne akcenty. Z wyspy Island pochodzi również nietorfowa whisky Bunnahabhain.
 • Whisky single malt pochodzące z Islay oznaczane są jako torfowe, dymne, jodowe, medyczne. Ten zróżnicowany smak whisky z Islay podobnie jak whisky z Speyside jest bardzo ceniony przez koneserów whisky. Ponadto whisky z wyspy Islay uważana jest za kwintesencje ‘szkockiej’.


Destylarnie z wyspy Islay

Zajmująca zaledwie sześćset kilometrów kwadratowych wyspa Islay w czasach świetności mieściła ponad trzydzieści destylarni. Obecnie jest czynnych osiem destylarni. Destylarnia Ardberg założona w 1815 roku w Port Ellen, z którego wysyłany jest również torf w inne regiony produkujące whisky. Ardberg słynie ze skalistych wybrzeży, a produkowana tam whisky ma najbardziej charakterystyczny smak kojarzony tylko z wyspą Islay-smolisty, dymny, torfowy z posmakiem jodu. Ardberg wytwarza liczne blendy i limitowane edycje whisky jak np. Supernova –najbardziej torfowa whisky, Uigeadail – smak starego stylu oraz Corryvreckan – dojrzewający w beczkach z dębu francuskiego.
Bowmore to najstarsza destylarnia w Szkocji, założona w 1779 roku. Bowmore jest jednym z niewielu zakładów produkującym whisky szkocką, gdzie zachowała się podłoga do kiełkowania słodu. W ten sposób w dalszym ciągu proces produkcji prowadzony jest samego od początku do końca tj. od surowego jęczmienia do beczek leżakujących. W innym miejscu odbywa się jedynie butelkowanie dojrzałej whisky. Bowmore udostępnia zwiedzającym destylarnię przez cały rok.
Destylarnia Laphroaig Ellen (wymowa La-frúe  jak również  La-fraig) założona w 1815 roku w Port Ellen. Powstanie destylarni wiąże się z tym, że hodowcy bydła nie wiedząc co zrobić z pozostałą ilością jęczmienia zaczęli destylować whisky. Reklamowana słowami ‘love it or hate it’  według opinii nie da jej smaku pomylić z żadnym innym smakiem whisky.. Whisky Laphroaig charakteryzuje ostro torfowy smak, jest  mocno przepełniona jodem, wodorostami i solą morską. W zapachu przypomina świeżo wylany asfalt. Staje się coraz bardziej popularną whisky wśród wielbicieli i prawdziwych koneserów.
Inne znane destylarnie to Bunnahabhain (założona w 1881 roku w Port Askaig, nazwę wymowia się Buh-na-haa-venn), destylarnia Kilchoman,(założona 3 czerwca 2005, najbardziej wysunięta na zachód destylarnia w Szkocji), Lagavulin (założona w 1816 roku w Port Ellen). Bruichladdich (założona w 1881 roku,wymowa nazwy w narzeczu mieszkańców wyspy: Bruch-lat-tich) i Caol Ila (założona w 1846 roku w Port Askaig). Słynna nieczynna od 1983 roku destylarnia Port Ellen, nadal można nabyć pojedyncze butelki whisky z tej destylarni, whisky rozlewane są przez niezależne rozlewnie jak Signatory, czy Douglas Laing & Co).

Więcej

Jest 35 produktów.

 • 306,00 zł W magazynie

  Talisker Port Ruighe to kompozycja destylatów, które leżakowały w beczkach wykonanych z dębu amerykańskiego i europejskiego. Nazwa tej whisky jest nawiązaniem do nazwy największego  miasta na wyspie Sky. Destylaty, które wchodzą w skład tej whisky zostały później przelane do beczek po winie Porto, dzięki czemu nabrały owocowego posmaku.

  306,00 zł
  W magazynie
 • 836,00 zł W magazynie

  Laphroaig 15  Y.O. 200th Anniversary Edition to limitowana edycja, wyprodukowana z okazji 200 lat istnienia destylarni. Jest to alkohol o słodkim aromacie i lekko pikantnym smaku. W smaku wyczujemy wyraźny posmak świeżej gałki muszkatołowej oraz prażonych migdałów, po chwili jednak uwydatnia się lekko słony smak.

  836,00 zł
  W magazynie
 • 48,00 zł W magazynie

  Laphroaig 10 Y.O. to whisky o bardzo specyficznym aromacie. Dymnym, jodynowym, torfowym z dodatkiem przypraw, lukrecji oraz odrobiny soli. Połączenie te przypomina lekko "szpitalny" aromat jodynowy. W smaku głównie wyczuwalne wodorosty z dodatkiem lodów waniliowych i aromatu apteczki.

  48,00 zł
  W magazynie
 • 329,00 zł W magazynie

  Ardbeg An Oa  to whisky, której nazwa odnosi się do półwyspu Oa, znajdującego się  na południu wyspy. Jego kształt i położenie chroni destylarnie Ardbeg przed wybrykami Atlantyku.

  329,00 zł
  W magazynie
 • 867,00 zł W magazynie

  Kelpie to najnowsza limitowana edycja whisky. Kelpie częściowo dojrzewała w świeżych beczkach z dębu rosnącego u wybrzeży Morza Czarnego. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu alkohol nabiera niezwykłego smaku. Whisky smolista, torfowa z nutami ziołowymi z dodatkiem kawy z akcentem wędzonych ryb oraz czekolady.

  867,00 zł
  W magazynie
 • 429,00 zł W magazynie

  100% Islay to edycja, która w całości powstaje na wyspie Islay. Wszystkie etapy produkcji od tradycyjnego słodowania jęczmienia po butelkowanie odbywa się na terenie destylarni a whisky produkowana jest z lokalnie rosnącego jęczmienia. Kraj: Szkocja Region: Islay Producent: Kilchoman Poj.: 0,7 Zaw. Alk. %: 50

  429,00 zł
  W magazynie
 • 579,00 zł W magazynie

  Wyśmienity i wyjątkowy Single Cask zabutelkowany specjalnie z okazji I- edycji festiwalu Whisky&Friends. Beczka nr 254/2011, rozlana została do 258 butelek z mocą 58% alkoholu. Kraj: Szkocja Region: Islay Producent: Kilchoman Poj.: 0,7 Zaw. Alk. %: 58

  579,00 zł
  W magazynie
 • 395,00 zł W magazynie

  100% Islay to edycja powstająca w całości na wyspie Islay. Wszystkie etapy produkcji od tradycyjnego słodowania jęczmienia po butelkowanie odbywa się na terenie destylarni a whisky produkowana jest z lokalnie rosnącego jęczmienia. Kraj: Szkocja Region: Islay Producent: Kilchoman Poj.: 0,7 Zaw. Alk. %: 50

  395,00 zł
  W magazynie
 • 415,00 zł W magazynie

  Original Cask Strength jest specjalną, limitowaną edycją butelkowaną w naturalnej mocy i bez filtrowania na zimno. Celem było przedstawienie whisky Kilchoman w jej najczystszej postaci. Kraj: Szkocja Region: Islay Producent: Kilchoman Poj.: 0,7 Zaw. Alk. %: 60

  415,00 zł
  W magazynie
 • 329,00 zł W magazynie

  Flagowy, silnie torfowy (50 ppm) single malt z najmłodszej i najmniejszej obecnie destylarni na wyspie Islay. Edycja powstała na bazie 5 i 6 letnich whisky, dojrzewanych w beczkach po bourbonie (90%) i sherry oloroso(10%). Kraj: Szkocja Region: Islay Producent: Kilchoman Poj.: 0,7 Zaw. Alk. %: 46

  329,00 zł
  W magazynie
 • 339,00 zł W magazynie

  Bardzo udany, torfowy Single Malt, którego nazwa wywodzi się od niewielkiej, skalistej zatoczki, usytuowanej niedaleko destylarni Kilchoman. Whisky to połączenie destylatów dojrzewanych głównie w beczkach po sherry Oloroso oraz w beczkach po bourbonie. Kraj: Szkocja Region: Islay Producent: Kilchoman Poj.: 0,7 Zaw. Alk. %: 46

  339,00 zł
  W magazynie
 • 247,00 zł W magazynie

  Ardbeg 10 Y.O. jest to ujmująca kompozycja aromatów torfowych i dymnych wzbogaconych o espresso i toffi. 

  247,00 zł
  W magazynie
 • 429,00 zł W magazynie

  Ardbeg Uigeadail to trunek  uznany za whisky roku 2009 przez Jim'a Murray'a. 

  429,00 zł
  W magazynie
 • 385,00 zł W magazynie

  Kilchoman to whisky z Islay. Alkohole te nazwane zostały od pór roku, spring lub winter edition. Whisky ta dojrzewa przez 3 lata w beczkach po burbonie, dzięki czemu jest dymna i owocowa.

  385,00 zł
  W magazynie
 • 380,00 zł W magazynie

  16-letnia Single Islay Malt Whisky produkowana w destylarni uważanej za najstarszą w Szkocji, której korzenie sięgają 1816 roku.

  380,00 zł
  W magazynie
 • 305,00 zł W magazynie

  Kilchoman Single Malt Machir Bay jest to whisky posiadająca słomianą barwę, nie filtrowana na zimno i nie barwiona karmelem. Posiada aromaty cytrusów, białej czekolady oraz morskiej bryzy. W smaku łagodna z wyczuwalnymi cytrusami, wanilią oraz truskawkami i posmakiem dymu. Wykończenie delikatnie słodkie, miodowe, lawendowe wzbogacone nutą torfu. PROSIMY...

  305,00 zł
  W magazynie
 • 208,00 zł W magazynie

  Laphroaig 10 Y.O. to whisky o bardzo specyficznym aromacie. Dymnym, jodynowym, torfowym z dodatkiem przypraw, lukrecji oraz odrobiny soli. Połączenie te przypomina lekko "szpitalny" aromat jodynowy. W smaku głównie wyczuwalne wodorosty z dodatkiem lodów waniliowych i aromatu apteczki.

  208,00 zł
  W magazynie
 • 439,00 zł W magazynie

  Ardbeg Corryvreckan to whisky o ciemno-bursztynowym kolorze. Głęboki smak, aromaty osmolonych sznurów konopnych, dymu oraz lnianego oleju. 

  439,00 zł
  W magazynie
 • 256,00 zł W magazynie

  W zestawie whisky Laphroaig Quarter Cask i kieliszek w kształcie tulipana. PRODUKT NA ZAMÓWIENIE!!! CZAS REALIZACJI 3 DNI!!!

  256,00 zł
  W magazynie
 • 226,00 zł W magazynie

  Bowmore 12 Y.O. to whisky o wyraźnym dymnym aromacie z intensywnym posmakiem jodyny i torfu. Whisky ta charakteryzuje się zapachem dymu wzbogaconym czekoladą, miodem, gruszką i delikatną nutą cytrusów. Wykończenie bogate, łagodne i długie.

  226,00 zł
  W magazynie