WHISKY WYSPA ISLAY

Informacja

Nowe produkty

WHISKY WYSPA ISLAY

Whisky wyspa Islay

Islay jest najbardziej urodzajnym w torf regionem, dlatego whisky produkowana na tym obszarze cechuje się najbardziej zróżnicowanym aromatem bazującym na morskiej bryzie, jodzie, dymie oraz torfie. Tamtejsza whisky ma mocny, zdecydowany smak, który ma swoich wielbicieli jak i przeciwników. Nie bez powodu wyspa Islay to jeden ...

Whisky wyspa Islay

Islay jest najbardziej urodzajnym w torf regionem, dlatego whisky produkowana na tym obszarze cechuje się najbardziej zróżnicowanym aromatem bazującym na morskiej bryzie, jodzie, dymie oraz torfie. Tamtejsza whisky ma mocny, zdecydowany smak, który ma swoich wielbicieli jak i przeciwników. Nie bez powodu wyspa Islay to jeden z najbardziej sławnych regionów, gdzie wytwarzana jest whisky, słynąca z ekstremalnej w smaku whisky torfowej.

Charakterystyka regionu Islay i smak produkowanej tam whisky

 • Wyspa Islay jest dzika i nieokiełznana, to tutaj schronienie otrzymali celtyccy mnisi przed najazdem Wikingów. Stąd również pierwsi gorzelnicy przemycali nielegalnie pędzoną wodę życia. Wyspa słynie z licznych torfowisk, w dawnych czasach zamieszkujący wyspę ludzie musieli sobie radzić bez stałych dostaw węgla, z małą ilością drewna, dlatego zaczęli wykorzystywać szeroko dostępny na wyspie Isaly torf, który suszyli i robili brykiety do palenia. Wyspa Islay jest zatem określana jako królestwo torfu, ponieważ 20% jej powierzchni zajmują torfowiska, przepływają tam także liczne potoki, a woda czerpana do destylacji whisky również posiada sporo aromatów torfu. W związku z tym produkowana whisky z wyspy Islay jest intensywna w smaku, mająca specyficzne medyczne aromaty (jodyna, środki odkażające i bandaże), morskie (jak jod, wodorosty, solanki), a także wędzone nuty zapachowe (rybne i mięsne) oraz zapach palonych pokładów kolejowych, ebonitu i kabli. Dlatego ze wszystkich gatunków regionalnych whisky z Islay jest najbardziej zdecydowaną w smaku i zapachu oraz najprostszą do rozpoznania odmianą whisky. Jednak nie wszystkie wytwarzane na wyspie Islay whisky są torfowe, ale posiadają dymne akcenty. Z wyspy Island pochodzi również nietorfowa whisky Bunnahabhain.
 • Whisky single malt pochodzące z Islay oznaczane są jako torfowe, dymne, jodowe, medyczne. Ten zróżnicowany smak whisky z Islay podobnie jak whisky z Speyside jest bardzo ceniony przez koneserów whisky. Ponadto whisky z wyspy Islay uważana jest za kwintesencje ‘szkockiej’.


Destylarnie z wyspy Islay

Zajmująca zaledwie sześćset kilometrów kwadratowych wyspa Islay w czasach świetności mieściła ponad trzydzieści destylarni. Obecnie jest czynnych osiem destylarni. Destylarnia Ardberg założona w 1815 roku w Port Ellen, z którego wysyłany jest również torf w inne regiony produkujące whisky. Ardberg słynie ze skalistych wybrzeży, a produkowana tam whisky ma najbardziej charakterystyczny smak kojarzony tylko z wyspą Islay-smolisty, dymny, torfowy z posmakiem jodu. Ardberg wytwarza liczne blendy i limitowane edycje whisky jak np. Supernova –najbardziej torfowa whisky, Uigeadail – smak starego stylu oraz Corryvreckan – dojrzewający w beczkach z dębu francuskiego.
Bowmore to najstarsza destylarnia w Szkocji, założona w 1779 roku. Bowmore jest jednym z niewielu zakładów produkującym whisky szkocką, gdzie zachowała się podłoga do kiełkowania słodu. W ten sposób w dalszym ciągu proces produkcji prowadzony jest samego od początku do końca tj. od surowego jęczmienia do beczek leżakujących. W innym miejscu odbywa się jedynie butelkowanie dojrzałej whisky. Bowmore udostępnia zwiedzającym destylarnię przez cały rok.
Destylarnia Laphroaig Ellen (wymowa La-frúe  jak również  La-fraig) założona w 1815 roku w Port Ellen. Powstanie destylarni wiąże się z tym, że hodowcy bydła nie wiedząc co zrobić z pozostałą ilością jęczmienia zaczęli destylować whisky. Reklamowana słowami ‘love it or hate it’  według opinii nie da jej smaku pomylić z żadnym innym smakiem whisky.. Whisky Laphroaig charakteryzuje ostro torfowy smak, jest  mocno przepełniona jodem, wodorostami i solą morską. W zapachu przypomina świeżo wylany asfalt. Staje się coraz bardziej popularną whisky wśród wielbicieli i prawdziwych koneserów.
Inne znane destylarnie to Bunnahabhain (założona w 1881 roku w Port Askaig, nazwę wymowia się Buh-na-haa-venn), destylarnia Kilchoman,(założona 3 czerwca 2005, najbardziej wysunięta na zachód destylarnia w Szkocji), Lagavulin (założona w 1816 roku w Port Ellen). Bruichladdich (założona w 1881 roku,wymowa nazwy w narzeczu mieszkańców wyspy: Bruch-lat-tich) i Caol Ila (założona w 1846 roku w Port Askaig). Słynna nieczynna od 1983 roku destylarnia Port Ellen, nadal można nabyć pojedyncze butelki whisky z tej destylarni, whisky rozlewane są przez niezależne rozlewnie jak Signatory, czy Douglas Laing & Co).

Więcej

Jest 35 produktów.

 • 510,00 zł W magazynie

  Laphroaig An Cuan Mor to whisky łączące w sobie jod, sól morską, medyczny dym, karmel, brzoskwinie oraz rodzynki. Whisky ta dojrzewa w beczkach produkowanych z dwóch gatunków drewna, dzięki temu i opiece Mistrza Destylarni otrzymujemy niezwykle interesujący Laphroaig.

  510,00 zł
  W magazynie
 • 38,00 zł W magazynie

  Ardbeg Single Malt 10 Y.O. jest to połączenie dymu, torfu, toffi i espresso.

  38,00 zł
  W magazynie
 • 32,00 zł W magazynie

  Bunnahabhain  12 Y.O. to jedna z najłagodniejszych whisky Single Malt produkowanych na wyspie Islay. Swoją delikatność alkohol zawdzięcza wodzie czerpanej ze źródła, które znajduje się na wzgórzu i nie przepływa przez warstwę torfu.

  32,00 zł
  W magazynie
 • 499,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Ardbeg Dark Cove jest to edycja limitowana wydana 28 maja 2016 roku z okazji Ardbeg Day 2016. Co roku na wyspie Islay w maju lub czerwcu odbywa się Festiwal Słodu i Muzyki. W trakcie trwania festiwalu odbywa się także Ardbeg Day, który przypada zawsze na sobotę. Natomiast Polska Noc Ardbega odbyła się 3 czerwca w Warszawie.

  499,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 54 419,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Bunnahabhain 46 Y.O. jest to najstarsza whisky tej marki, limitowana edycja. Dostępna w ilości jedynie 198 butelek, rozlana do nich z mocą beczki-42.1% TBD. Na zamówienie, prosimy o kontakt biuro@eluxo.pl ; 792170866

  54 419,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 259,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Jest to limitowana edycja, w której znajdziemy Szkocki Single Malt- Ardbeg 10 Y.O. 0,7l, 46% oraz miniaturkę- Ardbeg Uigeadail 0,05l 54,2%

  259,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 143,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Finlaggan Old Reserve to whisky o jasnej słomkowo-złotej barwie i wyraźnym, ostrym zapachu.

  143,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 126,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Finlaggan Original Peaty to whisky z wyczuwalnymi nutami dymnego torfu, morza i cytrusów. Dojrzewa przez 8 lat w beczkach, pochodzi z wyspy Islay i jest jej wielką tajemnicą. Proces produkcji i skład znają tylko nieliczni.

  126,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 322,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Laphroaig Triple Wood to whisky o ciekawej kompozycji zapachowej składającej się z rodzynek, moreli i specyficznego zapachu torfu.  Głównym smakiem wyczuwalnym po degustacji jest posmak torfu, który po chwili zamienia się w wanilię, owoce i słodki smak sherry. Niezwykle długie wykończenie ze słodkim elementem karmelu. 

  322,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 425,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Bowmore 17 Y.O. wytwarzany jest w gorzelni, która sama produkuje słód, dzięki temu w 40 % pokrywa zapotrzebowanie na ten surowiec. Whisky ta jest torfowa, morska z dużą zawartością jodu i powietrza bogatego w sól. Po 17 latach dojrzewania nabiera owocowej słodyczy. 

  425,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 239,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  W smaku przeważa łagodna, lekko słodkawa nuta owoców, przechów i przypraw.Charakterystyczny dla whiskey z tego regionu aromat dymu nie jest aż tak intensywny, tylko świeży i lekki.

  239,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 512,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Lagavulin Distillers Edition 2013/1997 Pedro Ximenez to whisky destylowana w 1997 roku ,a butelkowana w 2013 roku, beczka 4/502 Pedro Ximenez. Whisky dojrzewa w beczkach po burbonie a później w beczkach po sherry Pedro Ximenez. 

  512,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 395,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Kilchoman Single Malt 100% Islay 3RD to połaczenie 4 i 5 letnich whisky wytwarzanych wyłącznie z surowców pochodzących z Islay i produkowana również tam. Dojrzewa w beczkach po burbonie Buffalo Trace. Zapach tlących się wodorostów, cytryn oraz łupin kokosa połączone ze słodkim sosem custard oraz wanilią.

  395,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 799,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Ardbeg Auriverdes to whisky, której nazwa pochodzi od dwóch słów, auri- złoty, czyli kolor whisky i verde-zielony, czyli kolor butelki. Nazwa ta jest używana także, jako pseudonim narodowej reprezentacji Brazylii.

  799,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 329,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Laphroaig QA Cask Double Matured to whisky, która jest kompozycją destylatów dojrzewających w beczkach o burbonie i finiszujących w nowych wypalanych beczkach wytwarzanych z białego dębu amerykańskiego QUERCUS ALBA. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu whisky nabrała waniliowego i pikantnego zapachu.

  329,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę