WHISKY Z WYSP

Informacja

Nowe produkty

WHISKY Z WYSP

Whisky z wysp

Do kategorii Whisky z wysp zalicza się whisky produkowaną na rozsianych wokół Szkocji wyspach jak Mull, Arran, Jura, Skye i Orkady. Whisky z wysp charakteryzuje nie morski, słony posmak, a przyjemnie owocowy, zwykle cytrusowy. Whisky z wysp formalnie zaliczana jest do regionu Highland, jednak zwyczajowo wydzielono ten obszar z poś...

Whisky z wysp

Do kategorii Whisky z wysp zalicza się whisky produkowaną na rozsianych wokół Szkocji wyspach jak Mull, Arran, Jura, Skye i Orkady. Whisky z wysp charakteryzuje nie morski, słony posmak, a przyjemnie owocowy, zwykle cytrusowy. Whisky z wysp formalnie zaliczana jest do regionu Highland, jednak zwyczajowo wydzielono ten obszar z pośród pozostałych terenów Szkocji. Co istotne wyspa Islay nie należy do regionu określanego whisky z wysp.

Charakterystyka regionu i wpływ warunków klimatycznych wysp na destylowaną whisky

Wyspy Mull, Jura, Arran, Skye i Orkady nie są usankcjonowane przepisami oraz zaleceniami Scotch Whisky Association (SWA). Zwyczajowo stanowią oddzielony obszar, wymienia się je oddzielnie i nieoficjalnie klasyfikuje razem. Obecny boom na otwieranie nowych destylarni, sprawia, że takie podejście się zdecydowanie bardziej sprawdza niż formalne przydzielanie whisky z wysp do któregoś z regionów na lądzie.
Wyspiarskie destylarnie ze Szkocji znajdują się przede wszystkim w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych m.in. wyspa Arran, Mull, Skye, Orkadów, a także na Hebrydach Zewnętrznych (nieoficjalnie destylacja whisky zaczęła się tam dekadę temu, nie istniała natomiast przez 170 lat). Wśród destylarni whisky z wysp wymienić trzeba Highland Park (na Orkady), Talisker (Skye) oraz Tobermory. Nowe destylarnie zostały pobudowane lub nadal się budują na wyspach Arran, Raasay i Harris. Whisky w każdej z destylarni jest inna, przeważają lekkie nuty torfowe.
Whisky z wysp są pod silnym wpływem morskiego klimatu (wietrznego i zarazem wilgotnego, stąd nuty morskie, solankowe, torfowe, dymne). Whisky z wysp charakteryzuje się wyczuwalnym torfem (nie tak wyraźnie jak w przypadku Islay), są tam również wyczuwalne akcenty pieprzu. Zaskakujący jest wniosek, że degustując whisky z tych wysp odczuwa się często przyjemnie owocowe nuty, zwykle ze  smakiem cytrusów. Whisky z wysp produkowane są tuż nad brzegiem morza bądź w jego bliskiej odległości, w procesie produkcji whisky używany jest najczęściej lekko dymny słód, co ostatecznie klasyfikuje whisky z wysp między typowo torfową whisky z wyspy Island a zdecydowanie łagodniejszymi trunkami z Highland. Często wyczuwana w whisky z wysp jest pewnego rodzaju solankowość, uzyskana przez nadmorski klimat.

Destylarnie produkujące whisky z wysp

Aktualnie czynnie działających jest siedem destylarni Arran założona w 1993 roku w Lochranza na wyspie Arran, destylaty dojrzewają w beczkach po sherry jak i po bourbonie. Whisky pochodzące z tej destylarni nie są zabarwiane karmelem. Destylarnia Jura założona w 1810 roku wyspie Jura. Inna destylarnia Tobermor mieści się od 1795 na wyspie Mull. Wytwarza dwa rodzaje whisky – łagodną Tobermory i silnie torfową, dymną Ledaig. Destylarnia Abhain Dear założona na wyspie Lewis, położona na najdzikszych terenach Szkocji, trudno dostępna, stosuje własnoręcznie skonstruowana alembiki do destylacji whisky. Whisky z wysp obejmują także whisky wytwarzane w destylarniach Hihgland Park oraz Scapa.

Więcej

Jest 17 produktów.

 • 320,00 zł W magazynie

   Isle of Jura 16 Y.O. to whisky delikatniejsza od dziesięcioletniej wersji, równie sosnowa z morskim akcentem. W smaku znajdziemy gorzką czekoladę, cytrusy, przyprawy, toffi i miód. 

  320,00 zł
  W magazynie
 • 185,00 zł W magazynie

  Isle of Jura 10 Y.O. to whisky posiadająca delikatne akcenty drzewa migdałowego, owocowe i dymne.

  185,00 zł
  W magazynie
 • 233,00 zł W magazynie

  Isle of Jura 10 Y.O. to whisky posiadająca delikatne akcenty drzewa migdałowego, owocowe i dymne.

  233,00 zł
  W magazynie
 • 427,00 zł W magazynie

  Talisker 57 North to whisky o zapachu torfowym, mocno dymnym, lekko cytrynowym. Smak tego alkoholu jest intrygujący, mianowicie jest to orzeźwiający cytrusowy smak z dodatkiem popiołu z grilla i kawy. Wykończenie długie z wyraźnym akcentem czekolady i kawy.

  427,00 zł
  W magazynie
 • 239,00 zł W magazynie

  Talisker Skye jest to whisky, która nie posiada określonego wieku. Zapach jest łagodniejszy od edycji 10 Y.O. i Storm i wyraźnie wyczuwalne są w nim cytrusy, pomarańcze oraz mango. Po degustacji tego alkoholu możemy wyczuć mrowienie na języku i słodko-dymny smak, po chwili jednak odczujemy ostry posmak. Finisz średniej długości z akcentem żaru torfowego.

  239,00 zł
  W magazynie
 • 320,00 zł W magazynie

  Isle of Jura Turas Mara jest to edycja limitowana, która po przetłumaczeniu z gaelickiego oznacza długą podróż. Jest to także upamiętnienie emigracji z wysp do Ameryki Północnej, które miały miejsce w XVII i XIX wieku. Jest to alkohol składający się z wielu smaków i zapachów, dojrzewa w beczkach wykonanych z dębu francuskiego i w beczkach, w których...

  320,00 zł
  W magazynie
 • 869,00 zł W magazynie

  Ledaig 18 Y.O. to whisky, która dojrzewa w beczkach wykonanych z dębu, później finiszuje się ją w beczkach wykonanych z drewna hiszpańskiego, w których wcześniej leżakowało sherry. Dzięki temu whisky staje się torfowa, pikantnie zadymiona i nabiera zapachu nadmorskich kwiatów z  dodatkiem lukrecji i goździków. Jest to whisky, do której chce się powracać.

  869,00 zł
  W magazynie
 • 353,00 zł W magazynie

  Interesująca whisky kreatywnie łącząca trunek z  beczek z destylatem o różnym poziomie torfu  i wieku, finiszowana w beczkach po sherry Oloroso, butelkowana bez filtracji na zimno, na wzór whisky z 1938r. Intensywnie torfowa, wyczuwalne są też nuty świeżego cynamonu i ostrej bryzy morskiej z odrobiną dymu z ogniska, ustępują z czasem nutom likierowym i...

  353,00 zł
  W magazynie
 • 186,00 zł W magazynie

  186,00 zł
  W magazynie
 • 352,00 zł W magazynie

  Highland Park Einar to whisky będąca połączeniem destylatów z beczek z amerykańskiego i europejskiego dębu w proporcji 3 do 1.

  352,00 zł
  W magazynie
 • 203,00 zł W magazynie

  Talisker 10 Y.O. jest whisky produkowaną w gorzelni znajdującej się na wyspie Skye i działającej od 1830 roku.

  203,00 zł
  W magazynie
 • 270,00 zł W magazynie

  Talisker Storm to whisky nie posiadająca dokładnie określonego wieku. Zapach wyraźny waniliowy, słodowy, posiada więcej aromatów zielonych i cytrusowych niż wersja 10 Y.O. Jest to alkohol złożony po czasie gładki.

  270,00 zł
  W magazynie
 • 369,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Talisker Double Matured to whisky, która nie ma określonego wieku. Alkohol ten dojrzewał w beczkach po sherry Amoroso. Alkohol o łagodnym zapachu z akcentem dymu, bogatym smaku, w którym wyczujemy owoce, dym oraz orzechy. Wykończenie, jak zwykle przy whisky Talisker, torfowe. 

  369,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 1 000,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Ledaig 1996 Vintage jest to edycja limitowana, niefiltrowana na zimno, dojrzewała w beczkach po sherry. Dostępność: październik 2016

  1 000,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 33 989,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Tobermory 42 Y.O. jest to whisky, która zawiera jedne z pierwszych destylatów, jakie zostały wyprodukowane po ponownym otwarciu destylarni w 1972 roku.  Zakład ten znajduje się na wyspie Mull. Jest to idealny przykład whisky, która leżakowała przez długi czas. Whisky o ciekawej teksturze z wieloma przyprawami i słodkimi owocami.

  33 989,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 155,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Robert Burns  Malt w destylarni nazywana także Calvados. Whisky ta posiada zapach zielonego jabłka, gruszki, wanilii oraz cydru. Wykończenie lekkie i delikatne.

  155,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę
 • 263,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Isle of Jura 16 Y.O. to whisky pochodząca z wyspy Jura. Jej smak to gorzka czekolada z dodatkiem cytrusów, przypraw i toffi. Łagodniejsza od 10 letniej wersji, lecz posiadająca tak samo sosnowe nuty morskie.

  263,00 zł
  Dodaj do rezerwacji
  Oczekiwanie na dostawę