POLSKA WÓDKA

Informacja

Nowe produkty

POLSKA WÓDKA

O tym jak destylować alkohol Polacy wiedzieli już we wczesnym średniowieczu. Na początku jednak otrzymany trunek wykorzystywano do celów medycznych, a dopiero w piętnastym zaczęto produkowanie wódki z żyta, przez co wzrosła jej konsumpcja. W średniowieczu pędzono ją w alembikach, poddając zacier z przefermentowanego żyta trzykrotnej destylacji. ...

O tym jak destylować alkohol Polacy wiedzieli już we wczesnym średniowieczu. Na początku jednak otrzymany trunek wykorzystywano do celów medycznych, a dopiero w piętnastym zaczęto produkowanie wódki z żyta, przez co wzrosła jej konsumpcja. W średniowieczu pędzono ją w alembikach, poddając zacier z przefermentowanego żyta trzykrotnej destylacji. Pierwsza dawała bratanówkę, z drugiej otrzymywano szymkówkę, a z trzeciej okowitę, czyli spirytus o mocy 70-80%. Taki roztwór rozcieńczano z wodą i otrzymywano wódkę o mocy około 40%. Sto lat później rozpoczął się złoty wiek w dziejach Polski. Szybki rozwój gospodarki, poszerzenie granic i powstanie ustroju demokracji szlacheckiej spowodowało duży wzrost produkcji zboża, eksportowanego z Gdańska do innych europejskich krajów. To właśnie w tym czasie wódka stała się powszechnie znana, a już trzy wieki później mieszkający we Lwowie Jan Baczewski otworzył pierwszą fabrykę wódki, rozpoczynając tym samym wódczany przemysł.

Jak rozpoznać polską wódkę?

Polską wódką nazywamy trunek, który stosuje chronione oznaczenia geograficzne i spełnia określone kryteria, czyli jest wyprodukowany na terenie RP, przy użyciu polskich zbóż: pszenicy, owsa, żyta, pszenżyta, jęczmienia lub ziemniaków. Stowarzyszenie Polska Wódka stworzyło także dobrowolny program ,,Polska Wódka”, który obejmuje przyznawanie oznaczeń słowno – graficznych produktom, które spełniają kryteria. Celem inicjatywy jest budowanie świadomości i wagi oznaczenia geograficznego polskiego trunku.

Gdzie jest wytwarzana polska wódka?

Na sukces polskiej wódki pracuje obecnie 50 gorzelni, które zajmują się wytwarzaniem destylatu rolniczego. Cały proces jej produkcji odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy ma miejsce w małych, rolniczych gorzelniach, które wytwarzają destylat rolniczy. Następnie powstały spirytus trafia do zakładu rekrtyfikacji, gdzie odbywa się dalszy proces jego oczyszczania. Ostatnim miejscem, do którego trafia jest zakład produkcji wódki, w którym łączy się alkohol etylowy pochodzenia rolniczego z wodą, a powstały trunek filtruje się i rozlewa do butelek. Jeśli każdy z pięciu etapów produkcji odbędzie się w Polsce, a trunek jest wyprodukowany z polskich zbóż, możemy nazwać go Polską Wódką.

Jak serwować polską wódkę?

Dla polskiej wódki najbardziej korzystną temperaturą jest 6°C do 8°C. Właśnie w takich warunkach można najdokładniej poczuć smak i zapach trunku. Ważne, aby zanadto nie zmrozić wódki, bo w zbyt niskiej temperaturze traci ona swoje charakterystyczne właściwości. Jako ciekawostkę można wspomnieć fakt, że przed wojną polską wódkę serwowano w mikadce, czyli małej szklance o pojemności 50 ml, a wypitą zagryzano śledziem.

Pomysł na drinka z polską wódką:

VODKA SUNRISE

Składniki:
50 ml wódki
30 ml soku malinowego lub Grenadiny
150 ml soku pomarańczowego
kostki lodu
Przygotowanie: Sok i wódkę wymieszać w shakerze z kostkami lodu lub w szklance łyżeczką, jeśli nie mamy shakera. Przelać do szklanki i powoli wlać sok malinowy lub grenadinę, tak by osiadła na dnie.

Więcej

Jest 257 produktów.

 • 155,00 zł W magazynie

  Chopin Blended to połączenie alkoholu żytniego i ziemniaczanego wzbogacone odrobiną jabłka i wanilii. Alkohol znajduje się w eleganckiej butelce w kolorze srebrnym.

  155,00 zł
  W magazynie
 • 38,00 zł W magazynie

  Trunek produkowany z najlepszej jakości, polskich ziemniaków Ikar tzw. średnio-późnej. Staranna selekcja surowców, pochodzących wyłącznie od sprawdzonych i renomowanych dostawców, w połączeniu z krystalicznie czystą wodą, jest gwarancją wyjątkowej delikatności, wyrazistego smaku i niepowtarzalnego aromatu. Wódka rozlewana jest do elegancko prezentujących...

  38,00 zł
  W magazynie
 • 199,00 zł W magazynie

  U'LUVKA Vodka produkowana jest z polskiego jęczmienia, żyta i pszenicy. Poddawana zostaje procesowi destylacji w małych partiach.

  199,00 zł
  W magazynie
 • 168,00 zł W magazynie

  Dębowa Apteczka Leśna to zestaw ośmiu miniatur.

  168,00 zł
  W magazynie
 • 131,00 zł W magazynie

  Dębowa Polska Skrzypce to klasyczna wódka Dębowa w opakowaniu w kształcie skrzypiec.

  131,00 zł
  W magazynie
 • 173,00 zł W magazynie

  Dębowa Polska Skrzypce to klasyczna wódka Dębowa w opakowaniu w kształcie skrzypiec.

  173,00 zł
  W magazynie
 • 34,00 zł W magazynie

  Gutt Pure Vodka to mieszanka spirytusu zbożowego, ze zboża pochodzącego z najczystszego ekologicznie regionu Polski  i czystej wody. Wódka ta poddawana jest sześciokrotnej destylacji i filtracji, dzięki czemu jest tak delikatna.

  34,00 zł
  W magazynie
 • 34,00 zł W magazynie

  Gutt Pepper Vodka to połączenie sześciu maceratów pieprzu pochodzącego z najdalszych części świata. Serwowana w towarzystwie potraw wydobędzie  z nich smak i przy okazji wesprze nasz układ trawienny. Najlepiej wódkę tą serwować głęboko zmrożoną.

  34,00 zł
  W magazynie
 • 34,00 zł W magazynie

  Gutt Herbal Vodka to wódka stworzona dzięki recepturze klasztornej, powstaje ona z mieszanki zawierającej ponad 30 różnych ziół. Jest to wódka o specyficznym, zrównoważonym smaku i dobroczynnych właściwościach. Idealne połączenie ziół korzeni i alkoholu.

  34,00 zł
  W magazynie
 • 115,00 zł W magazynie

  Zestaw prezentowy 3 wódek GUTT o pojemności 100 ml każda. Pozwala skosztować każdej dostępnej wersji : PURE, HERBAL oraz PEPPER.

  115,00 zł
  W magazynie
 • 49,00 zł W magazynie

  Ostoya topolski trunek o niezwykłym bukiecie smaków i aromatów. Wódka jest bardzo  łagodna, ponieważ swój zapach i smak zawdzięcza starannie wybranej, dojrzewającej w słońcu  pszenicy, która pochodzi z ekologicznych terenów rolniczych, znajdujących się w okolicach Bieszczad. Ostoya Vodka jest synonimem chwili wytchnienia w dynamicznie zmieniającym się...

  49,00 zł
  W magazynie
 • 159,00 zł W magazynie

  AMBER INSIDE VODKA 40% 0,7L, to pierwszy w Polsce leżakowany trunek, który jest zaliczany do klasy premium. Alkohol jest wytwarzany wyłącznie na bazie polskiego bursztynu i najwyższej jakości neutralnego spirytusu zbożowego. Wódka leżakuje w dębowej beczce. Trunek  serwowany jest w ekskluzywnych hotelach -  m.in. Marriocie, Bristolu, Holiday Inn czy...

  159,00 zł
  W magazynie
 • 59,00 zł W magazynie

  . 4 Seasons- Winter- Spice to połączenie maceratów korzennych i maceratów z pomarańczy. Wódka ta nie zawiera żadnych sztucznych barwników.

  59,00 zł
  W magazynie
 • 89,00 zł W magazynie

  Jest to wódka z kolekcji jednoskładnikowych wódek, jednokrotnie destylowanych. Butelka o pojemności 350 ml. Wódka ziemniaczana.

  89,00 zł
  W magazynie
 • 89,00 zł W magazynie

  Single Barley to wódka jednoskładnikowa, jęczmienna. Poddawana procesowi destylacji jednokrotnie.

  89,00 zł
  W magazynie
 • 89,00 zł W magazynie

  Single Corn to wódka jednoskładnikowa, kukurydziana. Poddawana procesowi destylacji jednokrotnie.

  89,00 zł
  W magazynie
 • 89,00 zł W magazynie

  Single Rye to wódka jednoskładnikowa, żytnia. Poddawana procesowi destylacji jednokrotnie.

  89,00 zł
  W magazynie
 • 89,00 zł W magazynie

  Single Oat to wódka jednoskładnikowa, owsiana. Poddawana procesowi destylacji jednokrotnie. 

  89,00 zł
  W magazynie
 • 89,00 zł W magazynie

  Single Wheat to wódka jednoskładnikowa ze spirytusu pszenicznego. Poddawana procesowi destylacji jednokrotnie.

  89,00 zł
  W magazynie
 • 56,00 zł W magazynie

  Wódka produkowana z najwyższej jakości spirytusu zbożowego. Pakowana w tubę prezentową.

  56,00 zł
  W magazynie