WHISKY SZKOCKA SINGLE MALT

Informacja

Ostatnio przeglądane

Nowe produkty

 Dalmore King Alexander III 40% 0,7l Zobacz większe

WHISKY SZKOCKA SINGLE MALT

Dalmore King Alexander III 40% 0,7l

Cena: 856,00 zł

Dalmore King Alexander III – nazwa whisky dedykowana jest królowi Alexandrowi III, który wg legendy został uratowany przez przodka właścicieli destylarni przed atakiem jelenia za co z wdzięczności nadał im herb szlachecki jelenich rogów. Jest to mieszanka destylatów leżakowanych w beczkach po francuskim winie, maderze, sherry, marsali, porto i bourbonie.

Więcej szczegółów

Ocena produktu

Udostępnij

Więcej informacji

Legenda Króla Aleksandra III i Dalmore związana jest z datą 1263 roku. Wtedy to, podczas polowania, króla uratował, przed szarżującym na niego jeleniem, myśliwy Collin Fitzgerald. W podzięce władca ofiarował mu ziemię Kintali (na nich rozegrało się to wydarzenie) oraz pozwolił używać swego herbu. Jak się później okazało, Fitzgerald był protoplastą klanu Mackenzie, a herb z rogów jelenia stał się dumnym godłem destylarni Dalmore.

Początki sprzedaży tej edycji to rok 2009. Jest ona pozbawiona określenia wieku - choć domniema się, iż destylowano ją około 1992 roku. Jednak to nie wiek ma tu najistotniejsze znaczenie. Pierwsze 15 lat leżakowania destylatu to klasyczna, jak dla Dalmore, beczka z białego dębu amerykańskiego. Dopiero teraz zaczyna się magia. Po wspomnianych 15 latach, whisky dzielona jest aż na 6 partii. Pierwsza z nich ląduje na okres od 3 do 5 lat w beczce po porto, druga na taki sam okres trafia do beczki po maderze, trzecia część spędza 3 lata w beczce po marsali, czwarta trafia na 18 miesięcy do beczki po Cabernet Sauvignon, piąta partia leżakuje od 3 do 5 lat w beczce po bourbonie, a ostatnia część spędza 3 lata w beczce po sherry Matusalem. Iście piekielna kompozycja. Na dodatek każda partia w pierwszym rozlaniu trafiła do zaledwie 50 beczek danego rodzaju. Na zakończenie niezbędne jest już tylko odpowiednie dobranie ilości poszczególnych partii przez samego Mistrza Destylacji - mówi się, że około 50% całego efektu końcowego stanowią destylaty z beczek po winach wzmcanianych.

Pojemność:700ml

Moc:40%

Opinie