Wszyscy znają Francję ze względu na wino: Gładki Pinot Noir z Burgundii, mocny Cabernet Sauvignon z Bordeaux i słodki Muscadet z Doliny Loary. Ale co z obszarami o klimacie zbyt chłodnym i wilgotnym, aby produkować najbardziej znany napój w kraju? Lukę tę wypełnia Calvados. Calvados to odmiana brandy produkowanej z jabłek (a czasem także gruszek). Podobnie jak szampan, Calvados musi być uprawiany w określonym regionie, aby można go było nazwać Calvados, a regionem tym jest Normandia w północnej Francji.
Historia Calvados, czyli calvy, jak powszechnie nazywa się ją wśród mieszkańców Normandii, sięga początku XVI wieku. Pierwsza wzmianka o brandy jabłkowej została zapisana przez lorda de Gouberville’a, Gillesa Picota, w 1553 roku, a 50 lat później utworzono cech do celów destylacji cydru. Calvados stał się coraz bardziej popularny po kryzysie filoksery pod koniec XIX wieku, który zniszczył większość winnic we Francji, pozostawiając Francuzom zwrócenie ich uwagi na eau-de-vie z Normandii. W 1942 r. Calvados otrzymał oznaczenie AOC (Appellation d’origine contrôlée), chroniące i regulujące jego metodę i region produkcji, a także wzmacniające wizerunek napoju.
Najpierw było jabłko
Prawdziwą gwiazdą Calvados jest jabłko. Jabłka używane do produkcji muszą pochodzić z Normandii, gdzie można znaleźć ponad 300 różnych odmian. Jabłka są fermentowane na sok, który w ciągu kilku tygodni staje się cydrem – kolejnym ważnym napojem w regionie, o znacznie niższej zawartości alkoholu. Następnie jest on destylowany i dojrzewa w dębowych beczkach, gdzie musi pozostać przez co najmniej dwa lata, aby zostać odpowiednio sklasyfikowany jako Calvados w ramach AOC; im dłużej dojrzewa, tym jego smak jest łagodniejszy. Calvados z AOC Pays d’Auge, uważany za produkt najwyższej jakości, wymaga podwójnej destylacji w tradycyjnym alembiku, podczas gdy AOC Calvados wymaga tylko pojedynczej destylacji.
Pochodzenie nazwy Calvados
Jedna z teorii mówi, że nazwa Calvados pochodzi od statku, który był częścią hiszpańskiej armii wysłanej na podbój Anglii w 1588 roku. Kiedy angielska marynarka wojenna kierowała armadą, hiszpański galeon, San El Salvador, który próbował uciec, rozbił się na brzegach Normandii. Z biegiem lat, miejsce to stało się znane jako Calvados. Nowy napój miał być nazwany na cześć tego miejsca.
Czym Calvados różni się to od koniaku?
Po pierwsze, składniki. Koniak produkowany jest z destylacji białego wina, a więc winogron, podczas gdy Calvados z cydru, a więc z jabłek. Aby zachować zgodność z AOC, koniak musi być wytworzony w 90% z winogron Ugni Blanc (znanych jako Trebbiano we Włoszech) i istnieje niewielki wybór dozwolonych winogron uzupełniających. Calvados jest znacznie bardziej zróżnicowanym duchem. W ramach Calvados AOC dostępnych jest około 300 różnych odmian jabłek, a lista stale rośnie – trzeba jedynie udowodnić, że używane jabłka pochodzą z regionu Normandii.
Jak cieszyć się Calvadosem
Calvados można spożywać jako aperitif do zaostrzenia apetytu przed posiłkiem lub jako digéstif, podczas posiłku lub po nim, aby wspomóc proces trawienia. Szklanka do picia Calvados powinna mieć kształt tulipana, z zakrzywioną górną częścią, aby zawierała aromaty, i być podawana w temperaturze pokojowej. Producenci Calvados często podają również butelkują pommeau, czyli dojrzewający zaledwie od roku Calvados zmieszany ze sfermentowanym sokiem jabłkowym, zwykle oferowany jako aperitif. Jeśli chcesz pić Calvados jak mieszkańcy Normandii, popijaj ją krótko i szybko między posiłkami. Miejscowi nazywają ją “le trou Normand” – wierzą, że Calvados, wypity między posiłkami, może magicznie stworzyć dziurę w żołądku, gdzie można wepchnąć więcej jedzenia.
Szlak cydru
Wizyta w Normandii daje wiele okazji do picia i delektowania się Calvadosem i innymi napojami jabłkowymi. Jest to Szlak Cydru. Położona na wschód od Caen trasa, jest 40-kilometrową drogą przez Pays d’Auge, którą można pokonać samochodem lub rowerem. Droga jest łatwa do przebycia, wskazywana znakami z czerwonym jabłkiem i napisem Route du Cidre. Zacznij od wioski Cambremer i jedź trasą zgodnie z oznaczeniem. Producenci, którzy włączyli się do trasy, będą mieli dodatkowy znak z napisem “Cru de Cambremer” i powitają podróżnych na degustacji; wystarczy sprawdzić godziny otwarcia i w razie potrzeby umówić się z wyprzedzeniem.