Indeks: LU_20

Gost Art wino musujące wytrawne - Winnica Gostchorze

(3)
Harmonijny, wytrawny smak unikalnej kompozycji winogron odmian Pinot blanc , Riesling i Pinot Noir. Wina robione są w małych partiach, tak by jak najdłużej leżakowały na osadzie. Stworzone według francuskiej szkoły szampańskiej z polskich owoców rosnących w tradycyjnym regionie winiarskim okolic Zielonej Góry. Rocznik 2022
Cena 82,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: PHA_441

Soplica Staropolska

(2)
Soplica Staropolska skomponowana z wyrazistych esencji na orzechach włoskich, śliwkach i goździkach wzbogacona o polski miód. Jest to wódka luksusowa w eleganckiej karafce.
Cena 89,00 zł
Więcej
Dostępny
Wszystkie bestsellery
IRLANDZKA WHISKEY
Irlandzka whiskey

IRLANDZKA WHISKEY

Irlandzka whiskey

Irlandia jest ojczyzną złocistego trunku, pisanego dla wyróżnienia whiskey. Pierwsze odpowiedniki znanej pod obecną postacią whiskey zostały stworzone przez irlandzkich mnichów w leczniczych celach. Woda życia, jak wówczas nazywano złocisty lek, według zapewnień twórców, nie tylko leczyła ciało z wielu dolegliwości jak ospa czy paraliż, ale przede wszystkim miała zapewniać życie wieczne. Popularność irlandzkiej whiskey stale rosła, smakoszem złotego trunku była królowa angielska Elżbieta I i car Rosji Piotr I.

Tradycja produkcji irlandzkiej whiskey

Pierwsza wzmianka o wodzie życia pochodzi z 1405 roku z Kroniki Clonmacnoise. Irlandzka whiskey była najbardziej popularną whisky na świecie przez długie lata, tylko francuskie winiaki w XIX wieku były jej jedynym konkurentem. Złe czasy dla niej nastały wraz z organizowaniem krucjat antyalkoholowych o 1838 rok, a wprowadzenie prohibicji w Stanach Zjednoczonych ostatecznie pogrzebała rynek irish whiskey. Sytuacja uległa poprawie dopiero po utworzeniu w 1966 roku przez destylarnie konsorcjum Irish Distillers Group promującego irlandzką whiskey na świecie. Obecnie whiskey irlandzka jest najbardziej ceniona przez koneserów, mimo że Irlandia produkuje obecnie mniej niż 2% światowej whisky.
Irlandzka whiskey produkowana jest ze jęczmienia oraz jego słodu, destylowana jest trzykrotnie i dojrzewa w dębowych beczkach przez minimum trzy lata. Charakterystycznym typem whiskey irlandzkiej jest także trunek wytwarzany ze słodowanego jęczmienia i ‘zielonego’ jeszcze nie kiełkującego jęczmienia. W odróżnieniu od whisky szkockiej słód jest suszony bez użycia torfu. Dzięki temu gotowy destylat jest bardziej delikatny i łagodny w smaku. Irlandczycy znani są ze stylu single pot still whiskey, czyli whiskey destylowanej w miedzianym alembiku jak single malt, jednak do jej produkcji używa się mieszanki słodu i niesłodowanego jęczmienia.

Najbardziej znane destylarnie i marki irlandzkiej whiskey

Do niedawna w Irlandii istniały tylko trzy destylarnie Bushmills, Midleton oraz Cooley, jednak rosnąca popularność whiskey irlandzkiej spowodowała masowe powstawanie nowych destylarni. Rynek irlandzki jest zdominowany przez Irish Distillers należący do francuskiego koncernu Pernod-Ricard SA, będąc w posiadaniu- Jameson, Tullamore Dew, Powers, Midleton Very Rare, Redbreast, Paddy.
Destylarnia Bushmills uważana jest jednocześnie za najstarszą destylarnię w Irlandii oraz na świecie. Założona została w 1608 roku i stosuje potrójną destylację dla przygotowanego zacieru zbożowego. Największa w kraju destylarnia i sprzedająca rocznie prawie 4 miliony kartonów whiskey- Midleton, stosuje trzykrotną destylację, jednak ma możliwość destylowania zacieru nawet pięciokrotnie. Cooley i Kilbeggan należąca obecnie do japońskiego koncernu Suntory) stosuje podwójną destylację. Po raz pierwszy wyprodukowano whiskey Tullamore D.E.W. w 1829 roku w miasteczku Tullamore. Okolice słyną z tego, że znajdują się tam najżyźniejsze gleby w Irlandii i rośnie tam najwyższej jakości jęczmień wykorzystywany do produkcji Tullamore D.E.W. Sama nazwa Tullamore D.E.W pochodzi od inicjałów pierwszego właściciela, Daniela E. Williams (D..E.W.). Tullamore D.E.W. znana jest ze swej łagodności.

Irlandzka whiskey blended

Irlandczycy produkują również mieszane whiskey tzw. irish whiskey blended. Jameson jest whiskey typu blended, po raz pierwszy wytworzona została w 1780 roku przez Johna Jamesona. Co ciekawe Jameson whiskey była jako jedna z pierwszych czterech whiskey produkowanych w Dublinie, obecnie wytwarzana w Midleton w hrabstwie Cork w Irlandii. Proces mieszania (kupażowania, blendowania) nadal jest przeprowadzany w Dublinie. Każda butelka oznaczana jest charakterystycznym motto rodziny Jameson - Sine Metu (bez strachu). Whiskey Jameson jest najlepiej sprzedającą się whiskey na świecie, rocznie sprzedawane jest około dwadzieścia dwa miliony butelek w ponad stu dwudziestych krajach.

Charakterystyczne cechy irlandzkiej whiskey

Irlandzka whiskey jest delikatna w smaku i łatwo się ją pije, dedykowana jest zwłaszcza osobom początkującym degustację whiskey, a także kobietom lubiącym bardzie łagodne w smaku trunki. Karmelowy, słodki posmak jest przewidywalny, jednak jest to zaleta irlandzkiej whiskey. Inne aromaty irish whiskey to nuty kwiatowe, suszonych owoców, orzechów oraz cytrusów.

Aktywne filtry

Indeks: CD_9303

TullamoreD.E.W. 12 Y.O. SPECIAL RESERVE WHISKEY

(0)
Mieszana irlandzka whiskey, stworzona ze starannie dobranych beczek po 12- i 15-letnim leżakowaniu. Potrójna destylacja, krystalicznie czysta woda, wyselekcjonowany jęczmień, słód i dojrzewanie w beczkach po Burbonie i sherry Oloroso czynią ten trunek doskonałym.
Cena 149,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: CD_0393

TULLAMORE D.E.W. XO CARIBBEAN RUM CASK FINISH

(0)
Klasyczny blend trzech rodzajów irlandzkiej whiskey, dodatkowo dojrzewający w beczkach po karaibskim rumie. Ta whiskey jest hołdem dla połączenia kultury irlandzkiej i karaibskiej, rozpoczętego w XVII wieku dzięki pierwszym Irlandczykom, którzy wyemigrowali na Karaiby. Irlandzkie serce i karaibska dusza - to coś, co zwie się Pięknym Kupażem.
Cena 99,00 zł
Więcej
Ostatnie sztuki w magazynie

Indeks: CD_8392

TULLAMORE D.E.W. 18 Y.O. SINGLE MALT

(0)
Irlandzka whiskey typu single malt. Produkowana jest w małych partiach. Mniej niż 20 beczek wyprodukowanych na świecie w 2016 roku. Potrójna destylacja whiskey typu single malt. Jedyna potrójnie destylowana 18-letnia irlandzka whiskey typu single malt. Unikatowa podwójna destylacja w 4 rodzajach beczek. Rzadkie połączenie beczek po burbonie, sherry, porto...
Cena 399,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: EC_82933

TULLAMORE D.E.W. HONEY

(0)
Tullamore D.E.W. Honey to zaskakująca fuzja charakteru Tullamore D.E.W. Original z naturalnym czeskim miodem. Jes to głębia i równowaga Tullamore D.E.W. Original dopełniona słodkimi akcentami.
Cena 89,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: CD_8933

Tullamore D.E.W.

(0)
Doskonale zbalansowana kompozycja trzech rodzajów whiskey – zbożowej, słodowej i jęczmiennej nadaje naszemu trunkowi wyjątkową jakość i złożoność. Kupaż trzech różnych destylatów pozwala na uzyskanie trójwymiarowości smaku z wyraźnie zaznaczonymi nutami słodkimi, owocowymi i przyprawowymi.
Cena 85,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: MP_26382

The Irishman HARVEST

(0)
Unikalne połączenie dwóch stylów irlandzkiej whiskey Single Malt i Single Pot Still, produkowanej ze słodowanego i niesłodowanego jęczmienia. Zostały one zmieszane w proporcjach 70% Single Malt i 30% Single Pot Still.
Cena 218,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: PHA_A13

BUSHMILLS BLACK BUSH 0,7

(0)
Bushmills Black Bush to połączenie whisky słodowej, która dojrzewa w beczkach po sherry Oloroso i słodkiej zbożowej whisky, które dojrzewają co najmniej 7-8 lat. Whisky o wyjątkowym, owocowym aromacie, wyraźnym charakterze zrównoważonym jej delikatnością.
Cena 129,00 zł
Więcej
Dostępny