Kategorie

WHISKY Z WYSP 

16 prod.
 • 419,00 zł W magazynie

  Talisker 57 North to whisky o zapachu torfowym, mocno dymnym, lekko cytrynowym. Smak tego alkoholu jest intrygujący, mianowicie jest to orzeźwiający cytrusowy smak z dodatkiem popiołu z grilla i kawy. Wykończenie długie z wyraźnym akcentem czekolady i kawy.

  419,00 zł
  Dostępny na stanie / realizacja 48h
 • 239,00 zł W magazynie

  Talisker Skye jest to whisky, która nie posiada określonego wieku. Zapach jest łagodniejszy od edycji 10 Y.O. i Storm i wyraźnie wyczuwalne są w nim cytrusy, pomarańcze oraz mango. Po degustacji tego alkoholu możemy wyczuć mrowienie na języku i słodko-dymny smak, po chwili jednak odczujemy ostry posmak. Finisz średniej długości z akcentem żaru torfowego.

  239,00 zł
  Dostępny na stanie / realizacja 48h
 • 155,00 zł W magazynie

  Robert Burns Malt w destylarni nazywana także Calvados. Whisky ta posiada zapach zielonego jabłka, gruszki, wanilii oraz cydru. Wykończenie lekkie i delikatne.

  155,00 zł
  Dostępny na stanie / realizacja 48h
 • 189,00 zł W magazynie

  189,00 zł
  Dostępny na stanie / realizacja 48h
 • 225,00 zł W magazynie

  Whisky Arran leżakuje 8 lat w beczkach po bourbonie, po czym na 9 miesięcy przelewa się ją do 225 litrowych beczek po amarone, kultowego, włoskiego czerwonego wina - jednego z najlepszych win na świecie.  

  225,00 zł
  Dostępny na stanie / realizacja 48h
 • 299,00 zł W magazynie

  Destylarnia Highland Park to najbardziej wysunięta na północ destylarnia w Szkocji, mieszcząca się na wyspie Pomona, w miejscowości Kirkwall. Doskonała whisky ukazująca wyjątkową równowagę. Trunek dojrzewał zarówno w beczkach z dębu amerykańskiego jak i europejskiego.

  299,00 zł
  Dostępny na stanie / realizacja 48h
 • 239,00 zł W magazynie

  W skład serii Discovery butelkowanej przez niezależną firmę Gordon & MacPhail wchodzą limitowane edycje whisky z różnych destylarni. Prezentowana wersja pochodzi z gorzelni Tobermory położonej na wyspie Mull. komponowana jest z minimum 12-letnich destylatów starzonych w beczkach po bourbonie oraz po sherry.

  239,00 zł
  Dostępny na stanie / realizacja 48h
 • 349,00 zł W magazynie

  Isle of Jura 16 YO to whisky pochodząca z wyspy Jura. Jej smak to gorzka czekolada z dodatkiem cytrusów, przypraw i toffi. Łagodniejsza od 10 letniej wersji, lecz posiadająca tak samo sosnowe nuty morskie.

  349,00 zł
  Dostępny na stanie / realizacja 48h
 • 399,00 zł W magazynie

  Highland Park Einar to whisky będąca połączeniem destylatów z beczek z amerykańskiego i europejskiego dębu w proporcji 3 do 1.

  399,00 zł
  Dostępny na stanie / realizacja 48h
 • 229,00 zł W magazynie

  Talisker 10 Y.O. jest whisky produkowaną w gorzelni znajdującej się na wyspie Skye i działającej od 1830 roku.

  229,00 zł
  Dostępny na stanie / realizacja 48h
 • 275,00 zł W magazynie

  Talisker Storm to whisky nie posiadająca dokładnie określonego wieku. Zapach wyraźny waniliowy, słodowy, posiada więcej aromatów zielonych i cytrusowych niż wersja 10 Y.O. Jest to alkohol złożony po czasie gładki.

  275,00 zł
  Dostępny na stanie / realizacja 48h
 • 369,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Talisker Double Matured to whisky, która nie ma określonego wieku. Alkohol ten dojrzewał w beczkach po sherry Amoroso. Alkohol o łagodnym zapachu z akcentem dymu, bogatym smaku, w którym wyczujemy owoce, dym oraz orzechy. Wykończenie, jak zwykle przy whisky Talisker, torfowe. 

  369,00 zł
  Oczekiwanie na dostawę
  Rezerwuję Więcej
 • 869,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Ledaig 18 Y.O. to whisky, która dojrzewa w beczkach wykonanych z dębu, później finiszuje się ją w beczkach wykonanych z drewna hiszpańskiego, w których wcześniej leżakowało sherry. Dzięki temu whisky staje się torfowa, pikantnie zadymiona i nabiera zapachu nadmorskich kwiatów z  dodatkiem lukrecji i goździków. Jest to whisky, do której chce się powracać.

  869,00 zł
  Oczekiwanie na dostawę
  Rezerwuję Więcej
 • 999,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Ledaig 1996 Vintage jest to edycja limitowana, niefiltrowana na zimno, dojrzewała w beczkach po sherry.

  999,00 zł
  Oczekiwanie na dostawę
  Rezerwuję Więcej
 • 33 989,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Tobermory 42 Y.O. jest to whisky, która zawiera jedne z pierwszych destylatów, jakie zostały wyprodukowane po ponownym otwarciu destylarni w 1972 roku.  Zakład ten znajduje się na wyspie Mull. Jest to idealny przykład whisky, która leżakowała przez długi czas. Whisky o ciekawej teksturze z wieloma przyprawami i słodkimi owocami.

  33 989,00 zł
  Oczekiwanie na dostawę
  Rezerwuję Więcej
 • 342,00 zł Oczekiwanie na dostawę

  Whisky bez podania wieku. Standardowo talisker destylowany jest ze słodu o nasyceniu związkami fenolu od 18 do 22 ppm, edycja dark strom dodatkowo jest starzona w silnie wypalonych beczkach 

  342,00 zł
  Oczekiwanie na dostawę
  Rezerwuję Więcej

Whisky z wysp

Do kategorii Whisky z wysp zalicza się whisky produkowaną na rozsianych wokół Szkocji wyspach jak Mull, Arran, Jura, Skye i Orkady. Whisky z wysp charakteryzuje nie morski, słony posmak, a przyjemnie owocowy, zwykle cytrusowy. Whisky z wysp formalnie zaliczana jest do regionu Highland, jednak zwyczajowo wydzielono ten obszar z pośród pozostałych terenów Szkocji. Co istotne wyspa Islay nie należy do regionu określanego whisky z wysp.

Charakterystyka regionu i wpływ warunków klimatycznych wysp na destylowaną whisky

Wyspy Mull, Jura, Arran, Skye i Orkady nie są usankcjonowane przepisami oraz zaleceniami Scotch Whisky Association (SWA). Zwyczajowo stanowią oddzielony obszar, wymienia się je oddzielnie i nieoficjalnie klasyfikuje razem. Obecny boom na otwieranie nowych destylarni, sprawia, że takie podejście się zdecydowanie bardziej sprawdza niż formalne przydzielanie whisky z wysp do któregoś z regionów na lądzie.
Wyspiarskie destylarnie ze Szkocji znajdują się przede wszystkim w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych m.in. wyspa Arran, Mull, Skye, Orkadów, a także na Hebrydach Zewnętrznych (nieoficjalnie destylacja whisky zaczęła się tam dekadę temu, nie istniała natomiast przez 170 lat). Wśród destylarni whisky z wysp wymienić trzeba Highland Park (na Orkady), Talisker (Skye) oraz Tobermory. Nowe destylarnie zostały pobudowane lub nadal się budują na wyspach Arran, Raasay i Harris. Whisky w każdej z destylarni jest inna, przeważają lekkie nuty torfowe.
Whisky z wysp są pod silnym wpływem morskiego klimatu (wietrznego i zarazem wilgotnego, stąd nuty morskie, solankowe, torfowe, dymne). Whisky z wysp charakteryzuje się wyczuwalnym torfem (nie tak wyraźnie jak w przypadku Islay), są tam również wyczuwalne akcenty pieprzu. Zaskakujący jest wniosek, że degustując whisky z tych wysp odczuwa się często przyjemnie owocowe nuty, zwykle ze  smakiem cytrusów. Whisky z wysp produkowane są tuż nad brzegiem morza bądź w jego bliskiej odległości, w procesie produkcji whisky używany jest najczęściej lekko dymny słód, co ostatecznie klasyfikuje whisky z wysp między typowo torfową whisky z wyspy Island a zdecydowanie łagodniejszymi trunkami z Highland. Często wyczuwana w whisky z wysp jest pewnego rodzaju solankowość, uzyskana przez nadmorski klimat.

Destylarnie produkujące whisky z wysp

Aktualnie czynnie działających jest siedem destylarni Arran założona w 1993 roku w Lochranza na wyspie Arran, destylaty dojrzewają w beczkach po sherry jak i po bourbonie. Whisky pochodzące z tej destylarni nie są zabarwiane karmelem. Destylarnia Jura założona w 1810 roku wyspie Jura. Inna destylarnia Tobermor mieści się od 1795 na wyspie Mull. Wytwarza dwa rodzaje whisky – łagodną Tobermory i silnie torfową, dymną Ledaig. Destylarnia Abhain Dear założona na wyspie Lewis, położona na najdzikszych terenach Szkocji, trudno dostępna, stosuje własnoręcznie skonstruowana alembiki do destylacji whisky. Whisky z wysp obejmują także whisky wytwarzane w destylarniach Hihgland Park oraz Scapa.

 • Tylko oryginalne produkty
 • Szybka realizacja rezerwacji
 • Wygodny kontakt
 • Płatności Przelewy24
Wszystkie prawa zastrzeżone: Eluxo.pl | Sklep Online | Kopiowanie treści zabronione.
Realizacja: www.selljus.pl