Indeks: LU_20

Gost Art wino musujące wytrawne - Winnica Gostchorze

(3)
Harmonijny, wytrawny smak unikalnej kompozycji winogron odmian Pinot blanc , Riesling i Pinot Noir. Wina robione są w małych partiach, tak by jak najdłużej leżakowały na osadzie. Stworzone według francuskiej szkoły szampańskiej z polskich owoców rosnących w tradycyjnym regionie winiarskim okolic Zielonej Góry. Rocznik 2022
Cena 82,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: PHA_441

Soplica Staropolska

(2)
Soplica Staropolska skomponowana z wyrazistych esencji na orzechach włoskich, śliwkach i goździkach wzbogacona o polski miód. Jest to wódka luksusowa w eleganckiej karafce.
Cena 89,00 zł
Więcej
Dostępny
Wszystkie bestsellery
WHISKY Z WYSP
Whisky z wysp

WHISKY Z WYSP

Whisky z wysp

Do kategorii Whisky z wysp zalicza się whisky produkowaną na rozsianych wokół Szkocji wyspach jak Mull, Arran, Jura, Skye i Orkady. Whisky z wysp charakteryzuje nie morski, słony posmak, a przyjemnie owocowy, zwykle cytrusowy. Whisky z wysp formalnie zaliczana jest do regionu Highland, jednak zwyczajowo wydzielono ten obszar z pośród pozostałych terenów Szkocji. Co istotne wyspa Islay nie należy do regionu określanego whisky z wysp.

Charakterystyka regionu i wpływ warunków klimatycznych wysp na destylowaną whisky

Wyspy Mull, Jura, Arran, Skye i Orkady nie są usankcjonowane przepisami oraz zaleceniami Scotch Whisky Association (SWA). Zwyczajowo stanowią oddzielony obszar, wymienia się je oddzielnie i nieoficjalnie klasyfikuje razem. Obecny boom na otwieranie nowych destylarni, sprawia, że takie podejście się zdecydowanie bardziej sprawdza niż formalne przydzielanie whisky z wysp do któregoś z regionów na lądzie.
Wyspiarskie destylarnie ze Szkocji znajdują się przede wszystkim w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych m.in. wyspa Arran, Mull, Skye, Orkadów, a także na Hebrydach Zewnętrznych (nieoficjalnie destylacja whisky zaczęła się tam dekadę temu, nie istniała natomiast przez 170 lat). Wśród destylarni whisky z wysp wymienić trzeba Highland Park (na Orkady), Talisker (Skye) oraz Tobermory. Nowe destylarnie zostały pobudowane lub nadal się budują na wyspach Arran, Raasay i Harris. Whisky w każdej z destylarni jest inna, przeważają lekkie nuty torfowe.
Whisky z wysp są pod silnym wpływem morskiego klimatu (wietrznego i zarazem wilgotnego, stąd nuty morskie, solankowe, torfowe, dymne). Whisky z wysp charakteryzuje się wyczuwalnym torfem (nie tak wyraźnie jak w przypadku Islay), są tam również wyczuwalne akcenty pieprzu. Zaskakujący jest wniosek, że degustując whisky z tych wysp odczuwa się często przyjemnie owocowe nuty, zwykle ze  smakiem cytrusów. Whisky z wysp produkowane są tuż nad brzegiem morza bądź w jego bliskiej odległości, w procesie produkcji whisky używany jest najczęściej lekko dymny słód, co ostatecznie klasyfikuje whisky z wysp między typowo torfową whisky z wyspy Island a zdecydowanie łagodniejszymi trunkami z Highland. Często wyczuwana w whisky z wysp jest pewnego rodzaju solankowość, uzyskana przez nadmorski klimat.

Destylarnie produkujące whisky z wysp

Aktualnie czynnie działających jest siedem destylarni Arran założona w 1993 roku w Lochranza na wyspie Arran, destylaty dojrzewają w beczkach po sherry jak i po bourbonie. Whisky pochodzące z tej destylarni nie są zabarwiane karmelem. Destylarnia Jura założona w 1810 roku wyspie Jura. Inna destylarnia Tobermor mieści się od 1795 na wyspie Mull. Wytwarza dwa rodzaje whisky – łagodną Tobermory i silnie torfową, dymną Ledaig. Destylarnia Abhain Dear założona na wyspie Lewis, położona na najdzikszych terenach Szkocji, trudno dostępna, stosuje własnoręcznie skonstruowana alembiki do destylacji whisky. Whisky z wysp obejmują także whisky wytwarzane w destylarniach Hihgland Park oraz Scapa.

Aktywne filtry

Indeks: IF_58

Talisker Skye 45,8%

(0)
Talisker Skye jest to whisky, która nie posiada określonego wieku. Zapach jest łagodniejszy od edycji 10 Y.O. i Storm i wyraźnie wyczuwalne są w nim cytrusy, pomarańcze oraz mango. Po degustacji tego alkoholu możemy wyczuć mrowienie na języku i słodko-dymny smak, po chwili jednak odczujemy ostry posmak. Finisz średniej długości z akcentem żaru torfowego.
Cena 249,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: PH_2856

Highland Park Harald 40%

(0)
Destylarnia Highland Park to najbardziej wysunięta na północ destylarnia w Szkocji, mieszcząca się na wyspie Pomona, w miejscowości Kirkwall. Doskonała whisky ukazująca wyjątkową równowagę. Trunek dojrzewał zarówno w beczkach z dębu amerykańskiego jak i europejskiego.
Cena 314,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: EK_01

Highland Park 18 Viking Pride 40% 0,7l

(0)
Osiemnastoletnia Highland Park w sposób bardzo harmonijny łączy w sobie elementy whisky wyspiarskiej - dym torfowy, lekki posmak jodu i soli morskiej - z łagodnymi akcentami charakterystycznymi dla wyrobów z Highlands czy Speyside
Cena 755,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: IF_159A

Talisker Storm w kartonik 45,8% 0,7l

(0)
Talisker Storm to whisky nie posiadająca dokładnie określonego wieku. Zapach wyraźny waniliowy, słodowy, posiada więcej aromatów zielonych i cytrusowych niż wersja 10 Y.O. Jest to alkohol złożony po czasie gładki.
Cena 289,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: MV_W05

TOBERMORY 42YO 47,7% - na zamówienie

(0)
Tobermory 42 Y.O. jest to whisky, która zawiera jedne z pierwszych destylatów, jakie zostały wyprodukowane po ponownym otwarciu destylarni w 1972 roku.  Zakład ten znajduje się na wyspie Mull. Jest to idealny przykład whisky, która leżakowała przez długi czas. Whisky o ciekawej teksturze z wieloma przyprawami i słodkimi owocami.
Cena 35 689,00 zł
Więcej
Niedostępny