Indeks: LU_20

Gost Art wino musujące wytrawne - Winnica Gostchorze

(3)
Harmonijny, wytrawny smak unikalnej kompozycji winogron odmian Pinot blanc , Riesling i Pinot Noir. Wina robione są w małych partiach, tak by jak najdłużej leżakowały na osadzie. Stworzone według francuskiej szkoły szampańskiej z polskich owoców rosnących w tradycyjnym regionie winiarskim okolic Zielonej Góry. Rocznik 2022
Cena 82,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: PHA_441

Soplica Staropolska

(2)
Soplica Staropolska skomponowana z wyrazistych esencji na orzechach włoskich, śliwkach i goździkach wzbogacona o polski miód. Jest to wódka luksusowa w eleganckiej karafce.
Cena 89,00 zł
Więcej
Dostępny
Wszystkie bestsellery
WHISKY WYSPA ISLAY
Islay- region whisky

WHISKY WYSPA ISLAY

Whisky wyspa Islay

Islay jest najbardziej urodzajnym w torf regionem, dlatego whisky produkowana na tym obszarze cechuje się najbardziej zróżnicowanym aromatem bazującym na morskiej bryzie, jodzie, dymie oraz torfie. Tamtejsza whisky ma mocny, zdecydowany smak, który ma swoich wielbicieli jak i przeciwników. Nie bez powodu wyspa Islay to jeden z najbardziej sławnych regionów, gdzie wytwarzana jest whisky, słynąca z ekstremalnej w smaku whisky torfowej.

Charakterystyka regionu Islay i smak produkowanej tam whisky

  • Wyspa Islay jest dzika i nieokiełznana, to tutaj schronienie otrzymali celtyccy mnisi przed najazdem Wikingów. Stąd również pierwsi gorzelnicy przemycali nielegalnie pędzoną wodę życia. Wyspa słynie z licznych torfowisk, w dawnych czasach zamieszkujący wyspę ludzie musieli sobie radzić bez stałych dostaw węgla, z małą ilością drewna, dlatego zaczęli wykorzystywać szeroko dostępny na wyspie Isaly torf, który suszyli i robili brykiety do palenia. Wyspa Islay jest zatem określana jako królestwo torfu, ponieważ 20% jej powierzchni zajmują torfowiska, przepływają tam także liczne potoki, a woda czerpana do destylacji whisky również posiada sporo aromatów torfu. W związku z tym produkowana whisky z wyspy Islay jest intensywna w smaku, mająca specyficzne medyczne aromaty (jodyna, środki odkażające i bandaże), morskie (jak jod, wodorosty, solanki), a także wędzone nuty zapachowe (rybne i mięsne) oraz zapach palonych pokładów kolejowych, ebonitu i kabli. Dlatego ze wszystkich gatunków regionalnych whisky z Islay jest najbardziej zdecydowaną w smaku i zapachu oraz najprostszą do rozpoznania odmianą whisky. Jednak nie wszystkie wytwarzane na wyspie Islay whisky są torfowe, ale posiadają dymne akcenty. Z wyspy Island pochodzi również nietorfowa whisky Bunnahabhain.
  • Whisky single malt pochodzące z Islay oznaczane są jako torfowe, dymne, jodowe, medyczne. Ten zróżnicowany smak whisky z Islay podobnie jak whisky z Speyside jest bardzo ceniony przez koneserów whisky. Ponadto whisky z wyspy Islay uważana jest za kwintesencje ‘szkockiej’.


Destylarnie z wyspy Islay

Zajmująca zaledwie sześćset kilometrów kwadratowych wyspa Islay w czasach świetności mieściła ponad trzydzieści destylarni. Obecnie jest czynnych osiem destylarni. Destylarnia Ardberg założona w 1815 roku w Port Ellen, z którego wysyłany jest również torf w inne regiony produkujące whisky. Ardberg słynie ze skalistych wybrzeży, a produkowana tam whisky ma najbardziej charakterystyczny smak kojarzony tylko z wyspą Islay-smolisty, dymny, torfowy z posmakiem jodu. Ardberg wytwarza liczne blendy i limitowane edycje whisky jak np. Supernova –najbardziej torfowa whisky, Uigeadail – smak starego stylu oraz Corryvreckan – dojrzewający w beczkach z dębu francuskiego.
Bowmore to najstarsza destylarnia w Szkocji, założona w 1779 roku. Bowmore jest jednym z niewielu zakładów produkującym whisky szkocką, gdzie zachowała się podłoga do kiełkowania słodu. W ten sposób w dalszym ciągu proces produkcji prowadzony jest samego od początku do końca tj. od surowego jęczmienia do beczek leżakujących. W innym miejscu odbywa się jedynie butelkowanie dojrzałej whisky. Bowmore udostępnia zwiedzającym destylarnię przez cały rok.
Destylarnia Laphroaig Ellen (wymowa La-frúe  jak również  La-fraig) założona w 1815 roku w Port Ellen. Powstanie destylarni wiąże się z tym, że hodowcy bydła nie wiedząc co zrobić z pozostałą ilością jęczmienia zaczęli destylować whisky. Reklamowana słowami ‘love it or hate it’  według opinii nie da jej smaku pomylić z żadnym innym smakiem whisky.. Whisky Laphroaig charakteryzuje ostro torfowy smak, jest  mocno przepełniona jodem, wodorostami i solą morską. W zapachu przypomina świeżo wylany asfalt. Staje się coraz bardziej popularną whisky wśród wielbicieli i prawdziwych koneserów.
Inne znane destylarnie to Bunnahabhain (założona w 1881 roku w Port Askaig, nazwę wymowia się Buh-na-haa-venn), destylarnia Kilchoman,(założona 3 czerwca 2005, najbardziej wysunięta na zachód destylarnia w Szkocji), Lagavulin (założona w 1816 roku w Port Ellen). Bruichladdich (założona w 1881 roku,wymowa nazwy w narzeczu mieszkańców wyspy: Bruch-lat-tich) i Caol Ila (założona w 1846 roku w Port Askaig). Słynna nieczynna od 1983 roku destylarnia Port Ellen, nadal można nabyć pojedyncze butelki whisky z tej destylarni, whisky rozlewane są przez niezależne rozlewnie jak Signatory, czy Douglas Laing & Co).

Aktywne filtry

Indeks: IF_59

Talisker Port Ruighe 45,8% 0,7l

(0)
Talisker Port Ruighe to kompozycja destylatów, które leżakowały w beczkach wykonanych z dębu amerykańskiego i europejskiego. Nazwa tej whisky jest nawiązaniem do nazwy największego  miasta na wyspie Sky. Destylaty, które wchodzą w skład tej whisky zostały później przelane do beczek po winie Porto, dzięki czemu nabrały owocowego posmaku.
Cena 285,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: MP_W280

KILCHOMAN SINGLE MALT SANAIG

(0)
Bardzo udany, torfowy Single Malt, którego nazwa wywodzi się od niewielkiej, skalistej zatoczki, usytuowanej niedaleko destylarni Kilchoman. Whisky to połączenie destylatów dojrzewanych głównie w beczkach po sherry Oloroso oraz w beczkach po bourbonie.
Cena 419,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: DW_004

Jura Seven Wood Single Malt Scotch Whisky

(0)
Jura Seven Wood Single Malt Scotch Whisky, to luksusowy alkohol polecany osobom, ceniącym trunki pochodzące ze starych destylarni. Nowa edycja zaskakuje koneserów swoim aromatem i smakiem, a jednocześnie podbija światowe rynki whisky. To alkohol, który jest sprzedawany w liczbie 2 milionów butelek rocznie. 
Cena 335,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: DW_003

Jura 12 YO Single Malt Scotch Whisky

(0)
Jura 12 YO Single Malt Scotch Whisky, to doskonałej jakości trunek, który w ostatnim czasie stał się bardzo popularny. Dowodem tego jest wzrost sprzedaży tego alkoholu z 350 do prawie 2 milionów butelek rocznie, zanotowany od 2010 roku
Cena 266,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: CD_2847

BRUICHLADDICH CLASSIC LADDIE

(0)
Klasyczna, nietorfowa whisky z destylarni Bruichladdich. Powstała wyłącznie ze szkockiego jęczmienia, leżakowana w beczkach z dębu amerykańskiego i francuskiego u wybrzeży Loch Indaal.  Nie była filtrowana, ani barwiona, a zawartość alkoholu (50%) świadczy o niewielkim udziale wody w ostatecznym produkcie.
Cena 229,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: EC_093

ARDBEG WEE BEASTIE 5 YEARS OLD

(0)
ARDBEG WEE BEASTIE 5 YEARS OLD to 5-letnia whisky, która dojrzewała w beczkach po bourbonie oraz sherry Oloroso. Dymna i lekko surowa o aromacie czekolady i torfu. 
Cena 235,00 zł
Więcej
Ostatnie sztuki w magazynie

Indeks: TO_911

Scarabus Islay Single Malt

(0)
Scarabus to nowa whisky od Hunter Laing. Scarabus oznacza skaliste miejsce w języku staro nordyckim. Oprócz tego jest to nazwa jednej z farm na Islay po drodze z Bridgend do Ballygrant. Zabutelkowana została z 46% zawartością alkoholu, bez filtracji na zimno oraz z naturalna barwą.
Cena 199,00 zł
Więcej
Ostatnie sztuki w magazynie

Indeks: TO_9233

Scarabus 10 YO

(0)
Scarabus to nowa whisky od Hunter Laing. Scarabus oznacza skaliste miejsce w języku staro nordyckim. Oprócz tego jest to nazwa jednej z farm na Islay po drodze z Bridgend do Ballygran.
Cena 239,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: VI_833

Smokehead Rum Rebel

(0)
Smokehead Rum Rebel to torfowa whisky single malt z destylarni na wyspie Islay. Whisky została podana procesowi finiszowania w beczkach, w których wcześniej leżakował karaibski rum.
Cena 299,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: VI_0289

Smokehead Sherry Blast Islay Single Malt Scotch Whisky

(0)
Smokehead Sherry Bomb Islay Single Malt to mieszanka destylatów z jednej z destylarni na wyspie Islay leżakujących w beczkach wyłącznie po sherry. Szkocka whisky typu single malt nowej generacji, skierowana dla ludzi zwracających na wygląd butelki oraz do ludzi poszukujących intensywne doznania i unikalny charakter torfowych whisky.
Cena 355,00 zł
Więcej
Dostępny