Indeks: LU_20

Gost Art wino musujące wytrawne - Winnica Gostchorze

(3)
Harmonijny, wytrawny smak unikalnej kompozycji winogron odmian Pinot blanc , Riesling i Pinot Noir. Wina robione są w małych partiach, tak by jak najdłużej leżakowały na osadzie. Stworzone według francuskiej szkoły szampańskiej z polskich owoców rosnących w tradycyjnym regionie winiarskim okolic Zielonej Góry. Rocznik 2022
Cena 82,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: PHA_441

Soplica Staropolska

(2)
Soplica Staropolska skomponowana z wyrazistych esencji na orzechach włoskich, śliwkach i goździkach wzbogacona o polski miód. Jest to wódka luksusowa w eleganckiej karafce.
Cena 89,00 zł
Więcej
Dostępny
Wszystkie bestsellery
WHISKY SZKOCKA SINGLE CASK
Whisky szkocka single cask

WHISKY SZKOCKA SINGLE CASK

Znana na całym świecie whisky szkocka dostępna jest również w wersji Single Cask Whisky, jest to whisky w całości pochodząca z jednej beczki, uzyskując dzięki temu unikalne cechy nadające jej całkiem odmienny smak i aromat niż szkocka whisky single malt. Whisky zwana single barrel to edycja limitowana i zaliczana jest do kolekcjonerskich alkoholi.

Cechy charakterystyczne whisky single cask

Whisky szkocka single cask to głównie limitowane edycje, trunek pochodzący z jednej beczki liczy od stu do około pięciuset numerowanych często ręcznie butelek. Ma to także odniesienie w znacznie wyższej cenie złocistego trunku. Jednak z uwagi na to, że whisky single cask zachowuje typowe dla danej marki nuty , również jej smak jest czymś wyjątkowym i unikalnym, dlatego tak pożądanym na świecie.
Single cask whisky jest także często butelkowana w postaci cask strength, co oznacza, że whisky nie została rozcieńczona wodą przed rozlaniem do butelek, może mieć standardowo 40, 43, oraz 46% zawartości alkoholu.

Kluczowe aspekty procesu produkcji whisky szkockiej single cask

Szkocka whisky single cask każdego roku rozlewana jest do beczek po różnych trunkach. Jeśli podczas prób smaku mistrz destylacji stwierdzi, że destylat nabiera wyjątkowego smaku i aromatu z beczki, zostawia destylat do dalszego dojrzewania. W trakcie procesu dojrzewania, wewnątrz beczki mają miejsce specjalne procesy, im więcej whisky spędzi w beczce, tym więcej właściwości wpływa z dębiny beczki na gotowy trunek. Co roku smak whisky jest sprawdzany, aż do momentu kiedy osiągnie ona pełnią smaku i aromatu. Wtedy dojrzały trunek jest rozlewany do butelek bez filtrowania i rozcieńczania, dlatego single cask posiadają zmienny procent alkoholu, znacznie wyższe ceny i są niezwykle unikalne, bo dostępne w niewielkich ilościach.
Wiek destylatu określany jest ilością spędzoną destylatu w beczce, szkockie prawo normuje to przepisami mówiącymi, że alkohol można nazwać whisky jeśli leżakował minimum trzy lata. Wiek podany na butelce whisky single malt określa wiek najmłodszego składnika z butelki. Jeśli na butelce widnieje 12Y, oznacza to, że najmłodszy składnik whisky ma 12 lat. Nie wyklucza to jednak, że w butelce nie ma starszych składników. W przypadku szkockiej whisky single cask zasady stopniowania wieku nie są stosowane, whisky single cask może mieć 15 lat.
Istotny jest nie tylko rodzaj beczki (po jakim trunku jest wykorzystywana) ale również ile razy beczka była napełniana destylatem, ma to decydujący wpływa na ostateczny smak i aromat szkockiej whisky single cask.. Pierwsze napełnienie nazywane ‘1st fill’ decyduje o kolorze otrzymanej whisky oraz o intensywności aromatów. Każde następne napełnienie inaczej oddziałuje na przechowywany destylat.
Chłodny i wilgotny klimat panujący klimat w Szkocji bez wątpienia ma duży wpływ na leżakujące beczki. Podczas dojrzewania destylatu, jego moc w beczkach słabnie, co roku odparowuje z niej również 1-2% alkoholu co jest sporą stratą dla destylarni, jednocześnie strata jest darem dla aniołów ( tzw. whisky dla aniołów). Wraz ze spadkiem zawartości alkoholu whisky zyskuje bogatszy i głębszy smak.
Na smak szkockiej whisky single cask ma wpływ wiele czynników - rodzaj użytego jęczmienia, czas poświęcony na destylację i fermentację, rodzaj beczki (co wcześniej w niej leżakowało, czy jest to pierwsze czy kolejne napełnienie) jak również rodzaj dębiny (czy jest to dąb amerykański, europejski), stąd smak uzyskanej whisky jest zawsze unikalny i nie do podrobienia.

Degustacja szkockiej whisky single cask

Degustując single cask mamy zapewnione prawdziwie niepowtarzalne doznania smakowe, najczęściej jest to whisky degustowana bez dodatków. Aby lepiej cieszyć się bogactwem aromatów wypełniającym kieliszek nie powinno się dodawać dużej ilości kostek lodu, a jedynie delikatnie ją rozcieńczyć kilkoma kroplami wody mineralnej. W ten sposób uda się nam lepiej wyczuć pojawiające się nuty zapachowe. Również kolor pomaga w identyfikacji wieku i metody dojrzewania szkockiej whisky single cask, whisky leżakujące w beczce po porto zyska czerwono-pomarańczowe refleksy.

Szkocka whisky single cask jako inwestycja

Limitowane edycje wypuszczane przez uznane destylarnie jest z pewnością nie lada gratką dla koneserów tego trunku, jak i intratną inwestycją dla ludzi biznesu. Zakup numerowanych butelek szkockiej whisky single cask to nie tylko wejście w posiadanie wyjątkowego trunku z kategorii najlepszych, wraz z wiekiem cena luksusowej edycji whisky rośnie. W przyszłości może przynieść jej właścicielowi spory zwrot z inwestycji

Aktywne filtry

Indeks: MP_3

INCHMURRIN MADEIRA CASK

(0)
Master Distiller Bill White wybiera destylaty z pojedynczych beczek (tylko z amerykańskiego dębu) i łączy je by następnie mogły dojrzewać razem w beczkach, w których wcześniej dojrzewało wino madeira.
Cena 429,00 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: MP_909

BENRIACH 46 YO 44,1% VESTIGE 1966

(0)
Beczki zostały napełnione 21 września 1966 roku. Przez kolejnych 46 lat leżakowały w magazynie BenRiach, aż w 2012 jedna z trzech beczek, która została po przeprowadzonej w 2004 roku aukcji została rozlana do 62 butelek z mocą 44,1 %. Każda butelka posiada swój indywidualny numer oraz podpis „autora” tego wybitnego trunku. Prosimy o potwierdzenie...
Cena 35 920,00 zł
Więcej
Niedostępny