Kategorie

IRLANDZKA WHISKEY 

46 prod.

Irlandzka whiskey

Irlandia jest ojczyzną złocistego trunku, pisanego dla wyróżnienia whiskey. Pierwsze odpowiedniki znanej pod obecną postacią whiskey zostały stworzone przez irlandzkich mnichów w leczniczych celach. Woda życia, jak wówczas nazywano złocisty lek, według zapewnień twórców, nie tylko leczyła ciało z wielu dolegliwości jak ospa czy paraliż, ale przede wszystkim miała zapewniać życie wieczne. Popularność irlandzkiej whiskey stale rosła, smakoszem złotego trunku była królowa angielska Elżbieta I i car Rosji Piotr I.

Tradycja produkcji irlandzkiej whiskey

Pierwsza wzmianka o wodzie życia pochodzi z 1405 roku z Kroniki Clonmacnoise. Irlandzka whiskey była najbardziej popularną whisky na świecie przez długie lata, tylko francuskie winiaki w XIX wieku były jej jedynym konkurentem. Złe czasy dla niej nastały wraz z organizowaniem krucjat antyalkoholowych o 1838 rok, a wprowadzenie prohibicji w Stanach Zjednoczonych ostatecznie pogrzebała rynek irish whiskey. Sytuacja uległa poprawie dopiero po utworzeniu w 1966 roku przez destylarnie konsorcjum Irish Distillers Group promującego irlandzką whiskey na świecie. Obecnie whiskey irlandzka jest najbardziej ceniona przez koneserów, mimo że Irlandia produkuje obecnie mniej niż 2% światowej whisky.
Irlandzka whiskey produkowana jest ze jęczmienia oraz jego słodu, destylowana jest trzykrotnie i dojrzewa w dębowych beczkach przez minimum trzy lata. Charakterystycznym typem whiskey irlandzkiej jest także trunek wytwarzany ze słodowanego jęczmienia i ‘zielonego’ jeszcze nie kiełkującego jęczmienia. W odróżnieniu od whisky szkockiej słód jest suszony bez użycia torfu. Dzięki temu gotowy destylat jest bardziej delikatny i łagodny w smaku. Irlandczycy znani są ze stylu single pot still whiskey, czyli whiskey destylowanej w miedzianym alembiku jak single malt, jednak do jej produkcji używa się mieszanki słodu i niesłodowanego jęczmienia.

Najbardziej znane destylarnie i marki irlandzkiej whiskey

Do niedawna w Irlandii istniały tylko trzy destylarnie Bushmills, Midleton oraz Cooley, jednak rosnąca popularność whiskey irlandzkiej spowodowała masowe powstawanie nowych destylarni. Rynek irlandzki jest zdominowany przez Irish Distillers należący do francuskiego koncernu Pernod-Ricard SA, będąc w posiadaniu- Jameson, Tullamore Dew, Powers, Midleton Very Rare, Redbreast, Paddy.
Destylarnia Bushmills uważana jest jednocześnie za najstarszą destylarnię w Irlandii oraz na świecie. Założona została w 1608 roku i stosuje potrójną destylację dla przygotowanego zacieru zbożowego. Największa w kraju destylarnia i sprzedająca rocznie prawie 4 miliony kartonów whiskey- Midleton, stosuje trzykrotną destylację, jednak ma możliwość destylowania zacieru nawet pięciokrotnie. Cooley i Kilbeggan należąca obecnie do japońskiego koncernu Suntory) stosuje podwójną destylację. Po raz pierwszy wyprodukowano whiskey Tullamore D.E.W. w 1829 roku w miasteczku Tullamore. Okolice słyną z tego, że znajdują się tam najżyźniejsze gleby w Irlandii i rośnie tam najwyższej jakości jęczmień wykorzystywany do produkcji Tullamore D.E.W. Sama nazwa Tullamore D.E.W pochodzi od inicjałów pierwszego właściciela, Daniela E. Williams (D..E.W.). Tullamore D.E.W. znana jest ze swej łagodności.

Irlandzka whiskey blended

Irlandczycy produkują również mieszane whiskey tzw. irish whiskey blended. Jameson jest whiskey typu blended, po raz pierwszy wytworzona została w 1780 roku przez Johna Jamesona. Co ciekawe Jameson whiskey była jako jedna z pierwszych czterech whiskey produkowanych w Dublinie, obecnie wytwarzana w Midleton w hrabstwie Cork w Irlandii. Proces mieszania (kupażowania, blendowania) nadal jest przeprowadzany w Dublinie. Każda butelka oznaczana jest charakterystycznym motto rodziny Jameson - Sine Metu (bez strachu). Whiskey Jameson jest najlepiej sprzedającą się whiskey na świecie, rocznie sprzedawane jest około dwadzieścia dwa miliony butelek w ponad stu dwudziestych krajach.

Charakterystyczne cechy irlandzkiej whiskey

Irlandzka whiskey jest delikatna w smaku i łatwo się ją pije, dedykowana jest zwłaszcza osobom początkującym degustację whiskey, a także kobietom lubiącym bardzie łagodne w smaku trunki. Karmelowy, słodki posmak jest przewidywalny, jednak jest to zaleta irlandzkiej whiskey. Inne aromaty irish whiskey to nuty kwiatowe, suszonych owoców, orzechów oraz cytrusów.

  • Tylko oryginalne produkty
  • Szybka realizacja rezerwacji
  • Wygodny kontakt
  • Płatności Przelewy24
Wszystkie prawa zastrzeżone: Eluxo.pl | Sklep Online | Kopiowanie treści zabronione.
Realizacja: www.selljus.pl